Pomoc w odchudzaniu siostry

Witam! Moja siostra ma nadwagę, ale jej problem jest głównie w głowie. To znaczy, że bardzo jej ciężko z tym jak wygląda, to sprawia, że jest bardzo nieszczęśliwa i przez to nie może normalnie funkcjonować. Uważa, że nie umiem jej pomóc, nikt nie umie, to do niej samej musi przyjść siła na odchudzanie. Sytuacje pogarsza fakt, że już raz udało jej się schudnąć, ale przez efekt jojo teraz waży jeszcze więcej niż wcześniej. Do tego nie potrafi ograniczyć spożywanego pokarmu, cały czas jest rozdrażniona. Nie chce słyszeć o wizycie u dietetyka ani u psychologa. Jak mogę jej pomóc, skoro uważa, że moje rozmowy i wszelkie inne próby reagowania jej nie pomagają, tylko przeszkadzają, a ja widzę, że sama ma obsesję na punkcie swojej wagi i to sprawia, że jest w wielkim dołku psychicznym?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Można zaryzykować stwierdzenie, że dla każdej kobiety wygląd zewnętrzny – sylwetka, ubiór, fryzura – jest bardzo ważny. Pani siostra nie jest wyjątkiem od tej reguły. To, jak się wygląda, stanowi ważny komponent samooceny. Jeżeli jesteśmy zadowolone z naszej figury, samoocena wzrasta, kiedy coś nam się nie podoba w naszym wyglądzie, samoocena spada i wpadamy w kompleksy. Z tego też powodu nadwaga Pani siostry sprawia, że wpada ona w tzw. „dołek psychiczny” i po prostu źle się czuje we własnej skórze. Zbędne kilogramy wpędzają ją w niskie poczucie własnej wartości, odbierają radość życia, a nawet mogą przyczynić się do rozwoju depresji, powodując, że Pani siostra może zacząć unikać kontaktów z innymi ludźmi ze wstydu przed własnym wyglądem. Problem bez wątpienia jest i trzeba mu przeciwdziałać. Bardzo dobrze, że stara się Pani wspierać siostrę w wysiłkach zrzucania wagi. Nie schudnie jednak Pani za nią. Pani może jedynie wspierać ją na duchu, np. poprzez dobre słowo i wzbudzanie motywacji. Rozumiem, że siostra jest rozdrażniona i zła, gdyż jej dotychczasowe starania związane ze schudnięciem nie powiodły się – wskutek efektu jo-jo przybrała na wadze jeszcze więcej niż sprzed momentu, kiedy zaczęła się odchudzać. Słusznie Pani zauważyła, że aby odchudzanie było skuteczne, Pani siostra potrzebuje fachowych rad dietetyka. Ograniczenie spożywania posiłków i drakońskie diety dają tylko krótkotrwały efekt, o czym zdążyła się przekonać Pani siostra. Dietetyk pomógłby ułożyć Pani siostrze odpowiednio zbilansowaną dietę, która pozwalałaby jednocześnie chudnąć, ale też dostarczałaby organizmowi niezbędnych substancji pokarmowych. Trzeba bowiem odchudzać się rozsądnie. Myślę, że Pani siostra może mieć także problemy w związku z poczuciem własnej wartości, dlatego warto zastanowić się też nad konsultacją psychologiczną. Proszę próbować namawiać delikatnie siostrę na wizytę u dietetyka – bez naciskania i wywierania presji. Może w końcu sama zrozumie, że tylko przy fachowym wsparciu dietetyka jest w stanie schudnąć. Ponadto, wskazane jest wykonanie badań – być może Pani siostra na coś choruje albo ma problemy metaboliczne, które przyczyniają się do jej nadwagi. Zachęcam Panią do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie – może je Pani także pokazać swojej siostrze: http://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-schudnac http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-odchudzanie http://portal.abczdrowie.pl/efekt-jojo http://portal.abczdrowie.pl/porady-dietetyczne-dla-odchudzajacych-sie http://portal.abczdrowie.pl/glodzenie-sie http://portal.abczdrowie.pl/jak-pozbyc-sie-kompleksow Pozdrawiam i życzę powodzenia!