Pomoc w przytyciu

Dzień dobry, choruję na anoreksję od roku, w ciągu dwóch miesiecy schudłam 20 kg, ważyłam wtedy 38. Obecnie udało mi się przytyć do 45 kg przy 165 cm wzrostu, ale od kilku tygodni waga bardzo się waha. Wiem, że wraz ze wzrostem wagi zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się, więc jem więcej. Ostatnio (nigdy wcześniej się to nie pojawiało) miałam taką wolę, żeby przytyć, że wpadłam w "jedzeniowy ciąg". Waga podskoczyła, ale tylko na kilka dni. Dodam, że badania i tarczyca w porządku. Mogłaby pani udzielić mi porady, co jeść, żeby przytyć, najlepiej ładnie przytyć :), i przy tym nie popaść w kolejną chorobę... Mam już dość zaburzeń odżywiania.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

w zaleceniach dietetycznych dotyczących anoreksji wskazuje się na to, by przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała po długotrwałym głodzeniu grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.

Nie wiem, jak szybko chciałabyś przytyć, najzdrowiej byłoby osiągnąć ten cel w ciągu 2-3 miesięcy. Jest to odpowiedni czas na wyrównanie zaburzonych procesów hormonalnych. Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy również od wieku i aktywności fizycznej.

Zaleca się również spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5-6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne, zaleca się duszenie i gotowanie potraw.
Wskazane jest również gotowanie warzyw i owoców, pokarmy bogate w wapń, jak jogurt i twarożek (łatwiej przyswajalne produkty mleczne).

Dokładne informacje na temat składu diety należy skonsultować z dietetykiem.

Jeśli chcesz przybrać na wadze, powinnaś również ograniczyć wysiłek fizyczny.

Ponadto, najbardziej istotna jest psychoterapia, która leczy przyczyny anoreksji. Leczenie zaburzeń odżywiania wyłącznie dietą wiąże się ze znacznym ryzykiem nawrotu. Dlatego polecam Ci przede wszystkim wizytę u psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości!