Pomoc w przytyciu dla 13-letniej córki

Witam, prosze o pomoc w przytyciu mojej córki. Ma 13 lat i nie wiem jak jej pomóc. Je normalnie jak każdy nawet troche więcej. Ma 158 cm wzrostu a waży 42 kg. Ostatnio stara się jeść regularnie ale i to nic nie daje. Chodzi o to by wyglądała jak inne dziewczynki i nie wstydziła się swojego ciała. Z tego co wiem to ma w łydce 28 cm, a w nadgarstku 14. To faktycznie mało. Prosze o pomoc. Z góry dziękuje
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Źródła nienasyconych kwasów omega-3

Nienasycone kwasy omega-3 są niezbędnym składnikiem naszej diety, jednak organizm nie posiada zdolności do ich samodzielnego syntetyzowania. Z tego względu warto wiedzieć, co jest ich pierwotnym oraz wtórnym źródłem ? o tym opowiada dr Leszek Walentynowicz, diabetolog.

Dzień dobry.
Jeżeli u Pani córki nie ma oznak niedożywienia, jest zdrowa, absolutnie nie ma wskazania do tego, aby na siłę zwiększać jej masę ciała. Jest po prostu drobną szczupłą nastolatką z prawidłową przemianą materii. Z medycznego punktu widzenia, nie ma żadnego powodu do niepokoju. Jeżeli córka ma urozmaiconą dietę, je regularnie, jest aktywna fizycznie to po przejściu okresu dojrzewania, ciało naturalnie nieco się zmieni, bo zwiększy się udział tkanki tłuszczowej w organizmie. Moim zdaniem najgorsze co może Pani robić w tej sytuacji to utwierdzać córkę w przekonaniu, że coś jest z jej wyglądem nie w porządku, bo może to dać początek zaburzeniom odżywiania. Z całego serca nie polecam też wprowadzania do diety bomb kalorycznych w postaci dużej ilości słodyczy, czy dań typu fast food. Może to wpłynąć na podwyższenie masy ciała (chociaż jest to zwykle po prostu nagromadzenie tkanki tłuszczowej), ale może jednocześnie bardzo zaszkodzić zdrowiu.

0

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie w wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co córka zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty