Pomoc żonie cierpiącej na depresję

witam moja zona zachorowala na depresje ja pracuje za granica dopiero moge w przyszlym roku zjechac.sama niechce chodzic do lekaza zemna zamalo jak ja jej moge pomagac wspierac boje sie onia i onas nie umie zna rozmawiac jest bardzo drzliwa zaczynam myslec ze ma mnie dosyc i to przezemnie wszystko.jej wszystko obojetne co ja zrobie jak by jej nie zalezalo tak jest w depresji naj wazniejsze jak moge jej pomuc co dzenie rozmawiamy przes skejpa szybko sie denerwoje niewiem czym to jest spowodowane

Witam,
Trudno jest pomóc komuś, kto takiej pomocy nie chce. Wizyta u psychoterapeuty z pewnością pomogłaby żonie. Jeśli nie wyraża na to ochoty, warto polecić jej pozycję do autoterapii. Uznaną książką wybitnego psychologa pomagająca w radzeniu sobie z depresją nosi tytuł "Radość życia czyli jak przezwyciężyć depresję" D. Burnsa. Jasno, prosto napisana, świetnie się czyta i może bardzo pomóc.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Witam,

Radzę poszerzyć swoją wiedzę na temat przebiegu choroby - depresji, będzie Panu łatwiej zrozumieć zachowanie żony oraz nie doszukiwać się własnej winy. Taka psychoedukacja umożliwia również znalezienie odpowiedzi jak rozmawiać z osobą chorującą na depresję. Istnieje obecnie możliwość kontaktowania sie ze specjalistami psychologami i psychoterapeutami również za pomocą SKYPE w momencie gdy przebywa Pan za granicą.
Proszę podpowiedzieć żonie poszukanie pomocy u specjalisty - psychologa/ psychoterapeuty na NFZ ( potrzebne skierowania od lekarza rodzinnego) lub prywatnie.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Bardzo trudno pomóc komuś, kto takiej pomocy nie chce przyjąć (twierdzi np. że nie potrzebuje). Proszę zasugerować żonie przeczytanie najnowszej książki znanej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej. Książka nosi tytuł: "Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz."

Z pozdrowieniami!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl