Pomocy - jak schudnąć w udach?

Witam, mam 14 lat. Ogólnie jestem drobną osobą. Ważę 52-54 kg (nie potrafię stwierdzić dokładnie, gdyż dawno się nie ważyłam) i mam 160 cm wzrostu. Nie narzekam na swój ogólny wygląd. Gdzieniegdzie znajdzie się trochę niepotrzebnego tłuszczu, ale ogólnie nie jest źle. Dobijają mnie tylko moje masywne uda. Próbowałam różnych diet i ćwiczeń (to drugie bardzo krótko i niesystematycznie), ale ich masa nie zmieniła się tak, aby mnie zadowolić. Proszę o pomoc i poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pamiętaj, że najlepszym lekarstwem na brak rezultatów podczas ćwiczeń jest systematyczność. Tak naprawdę tylko ćwiczenia, które są wykonywane 3-5 razy w tygodniu z odpowiednią liczbą powtórzeń mają szansę przynieść rezultaty. Powinnaś zatem zadbać o swoją motywację, która pomoże Ci wytrwać do okresu, w którym pojawią się pierwsze efekty.

Mięśnie ud – zwłaszcza tzw. czworogłowe, znajdujące się z przodu, można wzmocnić bardzo szybko. Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń powinnaś zobaczyć już po 3-4 treningach. Trochę gorzej jest z wewnętrzną stroną ud, bo tam dominuje tkanka tłuszczowa (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Ale i z tym problemem można sobie poradzić. Idealne ćwiczenia na uda to jazda na rowerze, nartach, łyżwach oraz treningi na siłowni.

Wśród ćwiczeń możemy polecić:

1. Złóż gumową taśmę na pół i luźne końce zwiąż wokół nogi ciężkiego stołu. Drugi koniec zaczep wokół prawej kostki. Stojąc na lewej nodze, przesuń prawą w bok i w górę, a potem z powrotem do środka. Powtórz 8-12 razy najpierw jedną, potem drugą nogą.

2. Złóż dłonie, kierując czubki palców ku górze. Stań w lekkim rozkroku, następnie prawą nogę odsuń jak najdalej w bok, a lewą ugnij tak mocno, jak ci się uda. Powróć do rozkroku, następnie odsuń w bok lewą nogę, a prawą ugnij. Ćwiczenie powtórz 20 razy.

3. Załóż ciężarki na kostki - uklęknij i podeprzyj się rękoma. Dłonie rozstaw na szerokość barków. Unoś ugiętą prawą nogę, aż udo znajdzie się w pozycji równoległej do podłogi. Stopa prostopadle do podudzia. Nie wyginaj grzbietu i nie podnoś głowy.