Pomocy! Skąpy okres

Mam 17 lat i regularne miesiączki co 26 dni.
Ostatni okres miałam 29 grudnia i teraz powinnam dostać kolejny 24 stycznia, a dostałam go dziś (czyli dzień spóźnienia).

Poprzedni (grudzień) okres miałam b. skąpy, ten tak samo. Wkładka mi wystarczy na dzień i mam takie na wkładce brązowe plamki.
Nie wiem co o tym myśleć, nigdy nie miałam skąpego okresu tylko przez 2 miesiące.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Cykl miesięczny dojrzewających dziewczynek zazwyczaj ma tendencję do pewnych nieregularności. Różnice w trwaniu cyklu rzędu jednego dnia (jak ostatnio) do nawet kilku nie są powodem do niepokoju - nawet u dojrzałych kobiet. Proszę tym się nie martwić.

Odnośnie skąpych miesiączek (objaw ten nazywa się hipomenorrhea - krwawienia trwające 1-2 dni, mniej niż 50 ml krwi) uważam, że wystąpienie dwóch tego typu krwawień nie powinno być powodem do wszczynania alarmu. Tak jak napisałam w czasie dojrzewania czas trwania cykli oraz samej miesiączki jest zmienny.

Proponuję obserwację - jeśli utrzyma się tendencja do utrzymywania się skąpej miesiączki bądź wydłużania cykli niezbędna będzie zapewne wizyta u lekarza ginekologa w celu zbadania i ewentualnego wdrożenia leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.