Pomyłka w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne YAZ już ponad rok, nigdy nie zapomniałam żadnej tabletki, dzisiaj jednak, znalazłam jasnoróżową tabletkę z blistra... Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia kiedy dokładnie jej nie zażyłam. Podejrzewam, iż była to sobota, ponieważ zawsze zażywam tabletki w kuchni, a tą którą znalazłam, była w salonie. Sobota to pierwszy dzień zażywania jasnoróżowych tabletek w blistrze, kiedy to jeszcze mam przedostatni dzień miesiączki. Dzisiaj jest już poniedziałek, miesiączka już się kończy i nie mam pojęcia co mam zrobić. Czy wziąć dzisiaj tą prawdopodobnie sobotnią, zapomnianą tabletkę i dzisiejszą poniedziałkową na raz? Czy wziąć tylko tą sobotnią, a dzisiejszą poniedziałkową jutro? I wtedy przesunie mi się 'branie' tabletek o jeden dzień? Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy jest możliwe zajście w ciążę, jeżeli stosunek był w niedzielę i mój chłopak przed wytryskiem wyjął penisa, kiedy jeszcze miałam miesiączkę, ale nie wzięłam sobotniej tabletki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5. Pominięcie tabletki z pierwszego tygodnia może spowodować powrót aktywności jajników i wystąpienie jajeczkowania, a więc zwiększa ryzyko ciąży. W przypadku pominięcia tabletki należy jak najszybciej zażyć tabletkę pominiętą, a pozostałe stosować o stałej porze. Pominięta została tabletka z pierwszego tygodnia, więc istnieje ryzyko ciąży- należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez tydzień, natomiast stosunki odbyte w tygodniu poprzedzającym uważa się za niezabezpieczone. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wystąpienia ciąży należy zaprzestać stosowania tabletek i skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!