Poporodowe zapalenie tarczycy oraz brak apetytu i utrata wagi

witam, od 12 lat jestem chora na hashimoto, rok temu urodzilam corke, wszystkie wyniki w ciazy byly ok, jednak po porodzie okazalo sie ze mam poporodowe zapalenie tarczycy. Moja obecna dawka od sierpnia 2014 to euthryox 125 gdzie przed ciąza mialam Letrox 75. Od niedawna nie mam apetytu i schudłam 5kg, zwykle jestem zmarzluchem a teraz mam uderzenia gorąca. Wyniki tsh są w normie, a ft 4 nieco podniesione. chce się wybrac na konsultacje ale oprocz tsh, ft4 i a tpo powinnam wykonac badanie trab ?

Dzień dobry,

Oznaczenie TrAb z pewnością nie zaszkodzi. Wprawdzie małe jest ryzyko rozwoju choroby Graves-Basedowa u osób z chorobą Hashimoto, ale osobiście miałem kilku takich pacjentów/pacjentek. Warto również wykonać kontrolne usg tarczycy, czy nie ma Pani zmian ogniskowych. Poporodowe zapalenie tarczycy niesie ze sobą zwiększone ryzyko niedoczynności tarczycy, a w przypadku wcześniejszego występowania choroby Hashimoto może w konsekwencji prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na hormon. Z kolei w fazie nadczynności tarczycy w przebiegu poporodowego zapalenia tarczycy powinno się stosować przejściowo B-bloker, a w ciężkich przypadkach nawet krótkotrwale glikokortykosteroidy. Proszę na spokojnie skontaktować się ze swoim lekarzem, który po zbadaniu Pani z pewnością zleci Pani odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz