Poprawa kontaktu z siostrą

Mam o 4 lata młodszą siostrę i od kiedy pamiętam, ona mówiła mi, jakie mam problemy, i jak mam je rozwiązać. Zawsze wiedziała lepiej, jak mam żyć, dodam, że nie prosiłam jej nigdy o radę, to ona nie proszona wypowiadała się w moich sprawach. Wmawiała mi, że jestem nienormalna i wciąż podrzucała mi adresy psychologów. Nigdy nie zwierzałam jej się i zdaję sobie sprawę, że jednym z motywów działania jest zawiść. Z czego wynika u niej przekonanie, że wie, co dla mnie jest dobre ?

Czasem dzięki temu, że mówimy komuś jak ma żyć, co jest dla niego dobre, co powinien zrobić a czego nie - sami możemy poczuć się lepiej. Nie jest to konstruktywny sposób budowania samooceny, raczej tylko chwilowo poprawia nastrój. Jednocześnie może "pomagać" w odwróceniu uwagi od własnych problemów. Być może tak jest w Pani relacji z siostrą.