Poprawne obliczenie wieku ciąży
Mam 32 lata, to moja pierwsza ciąża. Mieszkam w Anglii, gdzie nie istnieje opieka ginekologiczna w czasie ciąży, więc jestem zmuszona do korzystania z usług drogich lekarzy odpłatnie. Ostatnią miesiączkę miałam 21 sierpnia, dziś jest 5 października. Wczoraj byłam u lekarza ginekologa, który niezbyt mi pomógł i nie odpowiedział na moje pytania. Z moich wyliczeń to 6 tydzień i trzeci dzień. Na wczoraj - datę wizyty 6 tydzień 2 dzień. Na usg wyszło YS 0,27 i GS 0,57, które to wyniki komputer opisał jako 4 tydzień 3 dzień. Dodatkowo nie stwierdzono żadnych naczyń krwionośnych. Kazał przyjść za 2 tygodnie. Nic więcej nie powiedział. Bardzo się denerwuję. Czy USG opisuje wiek ciąży od momentu zapłodnienia czy od ostatniej miesiączki? Czy wymiary nie są zbyt małe i czy serduszko nie powinno już bić? Proszę o pomoc. Dziękuję.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam! Lekarz podał Pani wiek ciąży licząc od dnia ostatniej miesiączki, jest więc ona młodsza, niż wskazuje faktyczna data miesiączki. Może to wynikać z opóźnienia owulacji w cyklu, co często prowadzi do ciąży, bo nie spodziewamy się zwykle dni płodnych w czasie, gdy oczekujemy już miesiączki. Mogło też dojść do zatrzymania rozwoju zarodka na wczesnym etapie i obraz USG wskazuje na młodszą ciążę. Moim zdaniem ciąża jest nieco starsza niż 4 tydzień i 3 dzień, pęcherzyk żółtkowy (yolk sac) jest zwykle widoczny w okolicach początku piątego tygodnia. Tak czy inaczej jest nieco za wcześnie by było widać zarodek i pracę serca. W czasie kolejnej wizyty lekarz będzie mógł ocenić, czy ciąża się prawidłowo rozwija, porównując obraz w badaniu USG z poprzednim badaniem. Pani może teraz wykonać test poziomu hormonu bHCG z krwi i powtórzyć go po dwóch-trzech dniach, jeśli ma Pani taką możliwość. Będzie to miało pewną wartość diagnostyczną w momencie kolejnego badania. Pozdrawiam serdecznie!