Poród bez wód płodowych a rozwój dziecka

Witam, jestem studentką logopedii i piszę właśnie swoją pracę magisterska. Moja praca to studium przypadku dziecka. Na początek muszę przeanalizować przebieg porodu dziecka i jego wpływ na dalsze funkcjonowanie malucha. Mama podczas wywiadu powiedziała, że poród był długi i bez wód płodowych. Czy to że poród był bez wód płodowych ma jakieś znaczenie dla późniejszego funkcjonowania dziecka? Proszę o pomoc. S.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma to wpływu na płód. Bardzo często dochodzi do odpłynięcia wód płodowych w początkowym okresie porodu.

Witam

Każde dziecko z porodu nie przebiegającego fizjologicznie a takim jest długi poród z komplikacjami powinno zostać objęte wczesną interwencją logopedyczną.
Należy w pierwszej kolejności zbadać odruchy i określić prawidłowość jedzenia.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl