Poród naturalny czy cesarka powinna być?

Witam:) mam pytanie dotyczące sposobu rodzenia, czy naturalne, czy powinna być cesarka? Dwa lata temu miałam złamanie kości ogonowej gdzie zaczęły się problemy z kością, ropnie itp zostało wyleczone. Po 2 latach od zdarzenia zaszłam w ciąże, jestem w ciąży w 38- tyg i od paru miesięcy mam ponowne problemy ,chirurg nie może mnie znieczulać przy zabiegu czyszczenia kości, mówi że to jest przetoka albo coś innego sami już nie wiedzą dopóki nie zrobią wymazu. Boją się że mogło by dojść do zakażenia przy porodzie naturalnym. Za 2 tyg mam termin, parę dni temu miałam ponowny już piąty zabieg na kości ogonowej, chirurg i pielęgniarka stwierdzili iż było by najlepiej bym miała cesarske. Po rozmowie z ordynatorem położnictwa stwierdził,że raczej nie będzie cesarskiego cięcia bo kość ogonowa nie przeszkadza przy porodzie ( stwierdzenie po badaniu ginekologicznym) nie wiem co myśleć o tym,czy napewno nie będzie komplikacji? Boję się bo już jedno dziecko poroniłam...:( proszę o odpowiedz pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Jeżeli nie ma bezpośredniego kontaktu ogniska zakażenia z drogami rodnymi, a także nie ma ryzyka że dziecko będzie miało kontakt z bakteriami bezpośrednio po wyjściu z dróg rodnych, to nie ma obaw. Skoro badał Panią położnik, to z pewnością trafnie oceniono ryzyko dla dziecka (czy raczej jego brak). Tak więc jeśli uznano że możliwy i bezpieczny jest poród siłami natury, to trzeba spróbować. Proszę też pamiętać, że decyzja co do rodzaju porodu może być zmieniona nawet po rozpoczęciu skurczów. Jeśli w dniu narodzin okaże się, że warunki się zmieniły i wskazane jest cięcie, to zostanie ono wykonane, mimo że w planach był poród siłami natury.