Poród naturalny czy cesarskie cięcie przy opryszczce narządów płciowych?

Planujemy z mężem powiekszenie rodziny, jednak mam obawy związane z opryszczką narządów płciowych. Wiem, że jest ona niebezpieczna dla dziecka podczas porodu naturalnego. Proszę mi powiedzieć, czy ma ona wpływ na poczęcie i czy rozwiązanie zawsze jest przez cesarskie cięcie?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Opryszczka raczej nie ma wpływu na poczęcie, może jednak spowodować poronienie (szczególnie jeśli zakażenie następuje podczas ciąży). Poród odbywa się przez cięcie cesarskie wtedy, gdy pod koniec ciąży obecne są obecne wykwity opryszczkowe, również na szyjce macicy - niekoniecznie muszą być widoczne na wargach sromowych.

Pozdrawiam!