Poród przez cesarskie cięcie a postępowanie z noworodkiem

Witam. Jestem w ciązy i mam termin porodu za 3 tyg poprzez cc (znieczulenie od pasa w dół). Usłyszałam od kilku kobiet, że po porodzie - w szczególności cesarskie cięcie - dzieciątko jest zabierane i przynoszone matce dopiero po kliku-kilkunastu godzinach. Strasznie mnie to zmartwiło, bo po jego przyjściu na świat chciałabym mieć je przy sobie i karmić piersią. Czy to jest rutynowe postępowanie w polskich szpitalach, że noworodek po narodzinach zabierany nawet na 24 h od matki?

Dla przykładu napiszę Pani jak to wygląda w GPSK w Poznaniu przy ul. Polnej 33, gdzie rokrocznie odbywa się zdecydowanie najwięcej porodów w Polsce. Jeśli po c.c. noworodek jest w dobrym stanie ( a zarazem nie ma jakiś rozpoznanych przedporodowo nieprawidłowości i masa płodu jest powyżej 2000g, to dziecko po "przywitaniu się" z mamą, zostaje w bliskim kontakcie z matką (zostaje pod opieką w sali obok, gdzie jest ogrzewane oraz wykonane są niektóre czynności pielęgnacyjne). Zaraz po zakończeniu cięcia dziecko jest przywiezione do matki i pozostajecie razem, o ile Pani stan na to pozwala. Jeśli wskazaniem do cięcia są jakieś nieprawidłowości u płodu, wymagające szybkiej diagnostyki, dziecko przewiezione jest do Kliniki Neonatologii, gdzie opieka jest perfekcyjna i na pewno w takiej sytuacji niezbędna. Dalsze postępowanie zależy od stanu dziecka i formy matki.