Poronienia, luteina, ciąża; wynik cytometrii - prośba o interpretację.

Witam serdecznie, mam już 28 lat, dwa poronienia (obumarła ciąża w 9tc i 11tc) między którymi staraliśmy się z mężem o dziecko ok. 1,5 roku. Od lutego staramy się o dziecko po raz kolejny, w styczniu miałam histeroskopię, którą usunięto mi 2 polipy i zakończyłam badania po 2 poronieniu. Mąż też już leczył swoje dość słabe nasienie, i już jest w normie.

Dzisiaj jest 32 dc, przed styczniem moje cykle były bardzo regularne 27-28 dni, ostatni cykl jednak wyniósł 30 dni (po szpitalu, kiedy przez 3dni brałam D**** na opóźnienie okresu przed zabiegiem histero)

1.Dzisiaj też zrobiłam test ciążowy w nadziei, że będzie pozytywny, jednak jest negatywny, czy może to być spowodowane tym, że zrobiłam go popołudniu, kiedy wcześniej dużo piłam płynów? Czy jest jeszcze szansa, że będę w ciąży w tym cyklu? Dodam jeszcze, że biorę luteinę 1 rano i 1 wieczorem, gdy pojawia się okres to ją odkładam i potem biorę po owulacji. Czy ona może zaburzyć krwawienie?
2.Nie wiem, czy już powinnam iść do swojego ginekologa, czy jeszcze poczekać i jak długo czekać?
3.Mam też wyniki badań zleconych mi przez lekarza mojego męża androloga i nie wiem, jak je zinterpretować (czekamy na wizytę): Cytemetria: CD3+ wynik 69, norma 64-74 CD4+ wynik 37, norma 41-49 CD8+ wynik 25, norma 31-38 CD19+ wynik 9, norma 10-15 CD3-/CD16+CD56+, wynik 17, norma 13-22 CD4+/CD8+, wynik 1,5, normy nie podano.
Prośba o pomoc, co mogą oznaczać te wyniki? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nie wiem co mówił Pani lekarz prowadzący, ale polipy endometrium mogą być jedną z przyczyn poronień - być może to one spowodowały poprzednie utraty ciąż. Tak czy inaczej należy w tej sytuacji być pod ciągłą kontrolą.

W odpowiedzi na Pani pytania:
1) Godzina wykonania testu ciążowego nie powinna wpłynąć na jego wynik, chociaż zalecenia mówią, że najpewniejszy jest ten wykonany z porannego moczu. W przypadku niepewności należy wykonać powtórny test - najlepiej innego producenta. Przyjmowana luteina może wpłynąć na krwawienia, np. jednym z jej działań niepożądanych są plamienia międzymiesiączkowe. Ich prawidłowe używanie jednak powoduje wyrównanie cykli miesięcznych. W Pani przypadku myślę, że przebyta histeroskopia spowodowała aktualne opóźnienie krwawienia.
2) Tak jak napisałem na początku, w przypadku poronień nawykowych - dalsza opieka prekoncepcyjna powinna być prowadzona wspólnie z doświadczonym ginekologiem. W każdym przypadku, gdy coś Panią zaniepokoi powinna więc Pani zgłosić się do swojego lekarza. Również z teraźniejszym problemem.
3) Niestety nie do końca rozumiem powód wykonania badania cytometrii przepływowej (krwi?). Mogę jedynie spróbować rozszyfrować wynik, jednak bardziej szczegółowe informacje uzyskają Państwo od lekarza androloga zlecającego badanie.
Badanie to pozwala określić dokładny stosunek różnych typów białych krwinek (leukocytów) na podstawie występujących na nich specyficznych białek, nazywanych cząstkami adhezyjnymi (CD np. CD3+). Pozwala to określić dominujący typ odporności a także wykazać pewne jej zaburzenia.
Podany wynik przedstawia się następująco: limfocyty T (CD 3+) - w normie, limfocyty T pomocnicze (CD4+) - obniżone, limfocyty T cytotoksyczne (CD8+) obniżone, limfocyty B (CD19+) w normie, komórki NK (CD3-/CD16+CD56+) w normie, stosunek limfocytów T pomocniczych/T cytotoksyczne - 1,5.
Tak jak napisałem, badanie to nie jest bardzo często wykonywane i zazwyczaj tylko specjaliści potrafią je prawidłowo interpretować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.