Poroniłam przez cytomegalię - czy mogę starać się o kolejne dziecko?

W 6 tygodniu poroniłam samoistnie. Mój ginekolog kazał mi zrobić badania na cytomegalię i toksoplazmozę. Wyniki z toksoplazmozy wyszły ok: Igm(-), IgG(-), natomiast cytomegalia: IgM(-) IgG(+). Lekarz kazał mi zrobić kolejne badania, a tym razem na awidność cytomegalii, wynik to: CMV IgG awidność 0,71 niska awidność 0-0,20 wątpliwa awidność 0,21-0,79 wysoka awidność od 0,80, więc mam wątpliwą CMV IgG 42,00 (+) wynik ujemny <4 wynik wątpliwy 4-6 wynik dodatni >6. Z wynikami poszłam do ginekologa i on powiedział, że prawdopodobnie cytomegalia jest powodem mojego poronienia i kazał za 3 miesiące powtórzyć badania na awidność, co też uczyniłam. Wynik to: CMV IgG awidność 0,65 niska awidność 0-0,20 wątpliwa awidność 0,21-0,79 wysoka awidność od 0,80, więc mam dalej wątpliwą i do tego spadła mi od ostatnich badań:( CMV IgG 47,00 (+) wynik ujemny <4 wynik wątpliwy 4-6 wynik dodatni >6 wynik dodatni i wzrosło i teraz nie wiem, jak mam interpretować moje wyniki. Bardzo bym się chciała starać o dzidziusia, ale nie wiem czy dziecko będzie bezpieczne:( (od poronienia minęło 5 miesięcy). Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Przeciwciała klasy IgG świadczą o przebytym zakażeniu i wykształceniu odporności na wirusa cytomegalii. Przeciwciała IgM świadczą o świeżym zakażeniu. Badanie awidności wykonuje się dopiero, gdy te wyniki są wątpliwe. Jako pierwsze po zakażeniu powinny pojawić się przeciwciała IgM. Pani wyniki ogólnie są więc bardzo wątpliwe. Możliwe, że wynik jest fałszywie dodatni. Jeśli chodzi o awidność, to wysoka awidność, owszem, świadczy o tym, że zakażenie miało miejsce 3-5 miesięcy wstecz, jednak niska lub wątpliwa nie może służyć do rozpoznawania ostrej cytomegalii. Najbardziej wskazane byłoby powtórzenie badań po ok. 6 tygodniach od ostatnich, być może sytuacja się wyklaruje. Jeśli IgG będzie rosło, z planowaniem ciąży należy poczekać. Ważne jest też, by badania przeprowadzać za każdym razem w tym samym laboratorium.
Pozdrawiam!