Postępowanie po skręceniu kostki

Witam,nurtuje mnie pytanie,od czasu skrecenia stawu skokowego minął zaraz 3tygodnie.Nie miałam zaleconej rehabilitacji,ani nie udzielono mi informacji,jak mam dalej sobie radzic (mialam tylko tydzien gips,potem tydzien bandarz elastyczny).Moge wrócic do pracy w której chodze bez przerwy nawet 8-12godzin?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli nie czuje Pani bólu po długim obciążaniu kończyny to możę pani wrócić do pracy. Konieczna jest odpowiednia rehabilitacja aby wzmocnić i ustabilizować staw skokowy celem zapobieżenia powikłąniom zwichnięcia w przyszłości.

Dzień dobry,

Jeśli nie dokuczają Pani dolegliwości bólowe- można wrócić do pracy. Fizjoterapia jest jak najbardziej wskazana. Po skręceniu stawu skokowego możemy podzielić ją na 3 etapy. Pierwszy z nich najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Polega on przede wszystkim na ćwiczeniach zwiększających zakres ruchomości w stawie oraz zabiegach z zakresu fizykoterapii przyśpieszające gojenie się tkanek i działające przeciwbólowo. Można zastosować kinesiotaping- aplikacje limfatyczną, jeżeli występuje obrzęk i krwiak lub więzadłową w celu ustabilizowania stawu skokowego. W drugim etapie należy popracować nad poprawą siły mięśniowej, a więc skupiamy się na ćwiczeniach izometrycznych. Natomiast w trzecim etapie ważna jest propriorcepcja (ćw poprawiające czucie głębokie)- najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz pokaże prawidłową technikę ich wykonywania. Są to wszystkie ćwiczenia na niestabilnym podłożu, specjalnych poduszkach sensomotorycznych czy trampolinie. Proszę pamiętać, że im szybciej zacznie Pani fizjoterapię tym większa szansa powrotu do pełni sił i sprawności. Po skręceniu stawu skokowego należy uważać na tą okolicę, gdyż raz uszkodzony staw skokowy jest bardziej podatny na dalsze uszkodzenia w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.