Postępowanie po skręceniu stawu skokowego

dwa lata temu stwierdzono u mnie skręcenie stawu skokowego,unieruchomiono w gipsie na dwa tygodnie. Potem maści i noga wróciła do sprawności.Tydzień temu nadwyrężyłam więzadła, założono szynę gipsową i zalecono noszenie przez 3 tyg, oraz przyjmowanie zastrzyków co drugi dzień. Noga bolała tylko po urazie, oraz dzień po założeniu szyny,gips bardzo mi przeszkadzał i zdjęłam go po 4 dniach.Minął tydzień,nie staję na nodze,owijam bandaż i nakładam stabilizator,smaruję altacetem,to wystarczy?

Szanowna Pani,
Postępowanie w skręceniu stawu skokowego zależy od jego stopnia. W przypadku stopnia I lub II leczeniem wystarczającym jest stabilizator (sztywny z bocznymi wzmocnieniami). Opatrunek gipsowy nie jest potrzebny. Dodatkowo objawowo można stosować różne maści z lekami przeciwzapalnymi oraz chłodzenie. Konieczne jest powstrzymanie się od aktywności sportowej i innych czynności mogących sprzyjać kolejnym urazom skrętnym. Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego