Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Postępowanie po ukąszeniu przez kleszcza

Witam, w sobotę pod wieczór (27.06.2015) ukąsił mnie kleszcz (ten mniejszy). W niedzielę ok. godz 11 rano zauważyłem go i wyjąłem. W miejscu ukąszenia pojawiła się ( i nadal jest) wypukła, zaczerwieniona krostka z małą kropelką ropy (wycisnąłem ropę). Moje pytanie jest następujące. Co dalej robić? Wiem że na pewno obserwować i jak wystąpi rumień to do lekarza po antybiotyki. Z tego co wiem nie zawsze występuje rumień. Kogę mogę zrobić badanie krwi na boreliozę (po jakim czasie od ukąszenia)?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Badania krwi - trombocyty

Czy wiesz jakie funkcje pełni żelazo w twoim organizmie? Dowiedz się tego oraz sprawdź stężenie żelaza w twoim organizmie robiąc badanie krwi - lek. Łukasz Kowalski wyjaśni wszelkie szczegóły.

Dzień dobry,

Choć nie ma tego w oficjalnych zaleceniach, to proponowałbym Panu przyjęcie pełnej dawki doxycycliny. Czasami lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza, że coraz większa liczba kleszczy jest nosicielami.... Amerykanie kiedyś zalecali przyjęcie profilaktycznie dawki 200 mg Doxycycliny jednorazowo tuż po ugryzieniu przez kleszcza, co zmniejszało ryzyko zakażenia. W Polsce się tego nie praktykowało.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy