Postępowanie w przypadku wysokiego nadciśnienia tętniczego

Panie doktorze! Mój ojciec był w czwartek (w ubiegłym tygodniu) na badaniu słuchu - m.in. z powodu pulsującego szumu w uszach. Badania nie wykonano, natomiast zmierzono ciśnienie 200/100 i karetką zawieziono do szpitala, gdzie wykonano szereg badań: l43 glukoza w surowicy 6,7 mmol/l ref.(4,1-5,9); m37 kreatynina 109 umol/l ref.(62-106); 035 sód 146,0 mmol/l ref (133-145); n 45 potas 4,03 mmol/l ref. (3,5-5,3); l69 tsh (3 gen.) 2,090 uiu/ml ref.  (0,27-4,2); troponina t-hs 28 ng/l; górna granica referencyjna (99 percentyl): 14 ng/l; przekroczony WBC 10,1 g/l ref. (4-10). Prześwietlenie płuc: płuca bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca podparta przez przeponę. Tata dostał kroplówkę obniżające ciśnienie i został wysłany po kilku godzinach pobytu w szpitalu do domu. Teraz ma dobre ciśnienie. Co oznaczają te wyniki, jak opiekować się ojcem i czego unikać? Bardzo proszę o odpowiedź. Proszę o wskazówki jak postępować i co znaczą te wyniki, jak je poprawić? Tata ma 74 lat. USG brzucha zrobione dziś - wszystko OK.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

ciśnienie 200/100 oznacza nadciśnienie tętnicze ciężkie stopień 3. Zgodnie z procedurami konieczne było zastosowanie leczenia i tak też się stało. Zalecałbym także wizytę kontrolną u lekarza rodzinnego w celu zapoznania z pacjentem i opieki nad ojcem. Bezwzględnie należy kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Prawidłowe wartości to ciśnienie skurczowe < 140 mmHg, ciśnienie rozkurczowe < 90 mmHg (to tzw prawidłowe wysokie). Optymalne ciśnienie to 120/80. Rozpatrując wyniki badań muszę poinformować, iż należy bezwzględnie zmienić dietę ojca, zalecam wprowadzić posiłki lekkie, mniej tłuste, zawierające więcej warzyw, czerwone mięso zastąpić w miarę możliwości białym chudym mięsem, ograniczyć podaż sodu (soli kuchennej) i węglowodanów (cukrów). Poziom glikemii wskazuje na objawy, tj. m.in. nadciśnienie wskazują na cukrzycę. To także wymaga diagnostyki i leczenia. Muszę wspomnieć tu także o ewentualnych nałogach – palenie i alkohol są zakazane. Zalecana jest także aktywizacja osoby z obciążonym wywiadem. Ruch, spacery ewentualnie ćwiczenia. Troponina Ths jest markerem diagnostycznym w uszkodzeniu mięśnia sercowego, ale także innych mięśni poprzecznie prążkowanych. Nie należy jednak obawiać się jednego wyniku, ponieważ o uszkodzeniu serca mówi jego narastanie lub utrzymywanie się w czasie i kolejnych badaniach. Podwyższony poziom WBC, czyli white blood cells – białe ciałka krwi może świadczyć o przebytym stanie zapalnym. Pozostałe parametry a dokładniej ich podwyższenie świadczy o skutkach nadciśnienia. Konieczne będzie monitorowanie pracy nerek. Szczególnie w obecnym okresie przeziębień nie jest to patologią. Reasumując proszę o ustalenie wizyty kontrolnej u lekarza. Podczas badania lekarz wyjaśni dokładnie na co trzeba zwrócić uwagę i zaproponuje leczenie.