Postępowanie w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego w początkującym stadium zaawansowania

Witam, proszę o wyjaśnienie opisu MRI oraz o poradę, jak dalej postępować celem polepszenia stanu. Oto opis MRI: Lordoza lędźwiowa zachowana. Krążek międzykręgowy L5/S1 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Centralna, niewielka, zbaczająca nieznacznie na prawo protruzja krążka m/k na poziomie L5/S1 modeluje worek oponowy oraz przylega do korzeni S1. Zwęża także nieznacznie prawy otwór m/k. Śladowe uwypuklenie krążka m/k typu bulging na poziomie L4/5 modelujące worek oponowy. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym prawidłowy, końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego w normie. Dziękuję. Pozdrawiam Agnieszka

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry! Z wykonanego u Pani badania MRI wynikają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego w początkującym stadium zaawansowania, potocznie nazywane dyskopatią. Wskazana jest rehabilitacja i oszczędzający tryb życia, a jeżeli zmiany są objawowe (dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia, drętwienie kończyn, problemy z nietrzymaniem moczu/stolca) to wskazane może się okazać wykonanie zabiegu operacyjnego. Decyzję o rodzaju leczenie może podjąć ortopeda, ale MRI jest tylko badaniem dodatkowym i największe znaczenie ma w Pani sytuacji badanie kliniczne i wywiad dotyczący dolegliwości. Również lekarz, w oparciu o choroby towarzyszące może podjąć decyzję o włączeniu leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Pozdrawiam