Postępująca paraplegia

Dziękuję za odpowiedź w związku ze ściągnięciem wody z płuc. Wreszcie po miesiącu leżenia taty w szpitalu mamy diagnozę, która powaliła nas z nóg. Okazało się, że to rak już z przerzutami, bez możliwości leczenia, czyli wyrok zapadł. Po miesiącu wysłano go na rezonans. Oto jego wynik. Dane ze skierowania: postępująca paraplegia, podejrzenie procesu ekspansywnego. Trzony kręgów od th6 do th12 wykazują nieprawidłową intensywność sygnału, obniżoną w obrazach t1 zależnych, podwyższoną w obrazach t2 i t2fs. Podobna patologiczną intensywność sygnałów wykazują nasady łuków i wyrostki po stronie prawej na tych wysokościach oraz w mniejszym zakresie na poziomie th7/th8 po stronie lewej. Przykręgosłupowo pośrodkowo oraz po stronie lewej w przyleganiu do aorty widoczna jest patologiczna masa tkankowa ciągnąca się od th6 do th10, wykazująca bardzo silne, dość jednorodne wzmocnienie pokontrastowe o wymiarze poprzecznym ok. 5x5,2 cm. W obszarze tej masy widoczne są ogniska ograniczenia dyfuzji. Patologiczne obszary tkankowe widoczne są również przykręgosłupowo od th6 do th12 po stronie prawej, w obrębie początkowych odcinków żeber oraz w obrębie mięśni przykręgosłupowych i w rzucie pograbiałej opłucnej, w obrębie tych obszarów również stwierdza się cechy ograniczenia dyfuzji. Trzony kręgów th6/th7 po dożylnym podaniu środka kontrastowego wzmacniają się niejednorodnie w części prawobocznej, obraz może odpowiadać tworzącej się martwicy. Patologiczne masy po stronie prawej wchodzą w obręb otworów kręgowych i wynikać z jego strony przedniej i prawobocznej uciskają nieco rdzeń kręgowy na poziomie th6/th7. Rdzeń kręgowy na tym poziomie wykazuje cechy dyskretnie podwyższonej intensywności sygnału w obrazach t2-zależnych na długości ok. 2 cm, bez patologicznego wzmocnienia, mogące wynikać z jego ucisku. Warstwa korowa zarówno trzonów kręgów, jak i żeber po stronie prawej, wydaje się w badaniu MR mieć zachowane obrysy. W obrębie prawej jamy opłucnowej widoczna jest duża ilość płynu o grubości warstwy do około 6 cm. Dystalny odcinek kręgosłupa szyjnego z obecnością przepuklin krążków międzykręgowych na poziomie c4/c5, c5/c6 i osteofitów na krawędziach trzonów bez ewidentnych cech ucisku rdzenia kręgowego. Proszę o wytłumaczenie tego wyniku. Czy rzeczywiście nie można już nic zrobić? Dziękuję za szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony opis badania rezonansu magnetycznego odcinka piersiowego kręgosłupa wskazuje na występowanie procesu nowotworowego. Opisane zmiany rozciągają się na dużej przestrzeni - od szóstego do dwunastego kręgu piersiowego, naciekając powodują niszczenie otaczających tkanek (kręgów, żeber, mięśni). Możliwe jest, że podobne zmiany występują też w odcinku lędźwiowym, który nie był zbadany. Masa nowotworowa powoduje niestety bardzo poważne następstwa w postaci ucisku na rdzeń kręgowy (stąd obecność osłabienia siły mięśniowej kończyn dolnych).

Z opisu wynika, że proces nowotworowy jest bardzo zaawansowany – nie nadaje się do interwencji operacyjnej (neurochirurgicznej) i prawdopodobnie nie kwalifikuje się także do radioterapii (choć trudno jest wydawać taką opinię, interpretując tylko wynik badania rezonansu magnetycznego, decyzję o ewentualnych naświetlaniach podejmuje lekarz onkolog, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta oraz całą dokumentację medyczną ).

Ponadto, w badaniu uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (na poziomie między czwartym a piątym oraz piątym a szóstym kręgiem szyjnym) oraz dużą ilość płynu w otoczeniu prawego płuca.