Poszerzenie przestrzeni przymózgowej. Czy to groźne?

Witam. Mój synek jest wcześniakiem. Urodził się w ostatnim dniu 32. tygodnia ciąży. Miał krwawienie dokomorowe II stopnia obustronnie. Ostatnio miał robione USG przezciemiączkowe i okazało się, że ma poszerzoną przestrzeń przymózgową. Oto wynik badania: szczelina podłużna mózgu 0,9...1,2 mm, przestrzeń przymózgowa 0,7... 0,9 mm, w kodowaniu kolorem bogato unaczyniona przestrzeń podpajęczynówkowa. Co oznacza ten zapis? Czy mam się martwić o zdrowie syna? Czy to poszerzenie przestrzeni może się cofnąć? Bardzo się niepokoję.

ponad rok temu

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dosyć częstą konsekwencją krwawienia dokomorowego jest poszerzenie przestrzeni komorowych z powodu upośledzenia krążenia (dokładniej wchłaniania) płynu mózgowo-rdzeniowego. W takim przypadku należy pozostać pod kontroą w celu obserwacji dalszego przebiegu - czy narasta czy pozostaje na stałym poziomie.

W związku z tym proponuję: powtórzenie badania usg przezciemiączkowego na wizycie kontrolnej (w terminie według zaleceń lekarza), kontrolę neurologa dziecięcego oraz regularny pomiar obwódu główki i nanoszenie wartości na siatkę centylową (o sposób wykonywania tych pomiarów można zapytać się lekarza rodzinnego/pediatrę).

Jeżeli rozwój psycho-ruchowy dziecka jest prawidłowy (z uwzględnieniem, iż u wcześniaków wszystko odbywa się wolniej - i to jest prawidłowe), nie należy się martwić, ale obserwować dziecko.

Serdecznie pozdrawiam!