Poszerzenie UKM w nerce u 5-miesięcznego syna a szczepienia

Pani Doktor mój 5 miesięczny syn ma poszerzenie UKM w lewej nerce miedniczka o wymiarach 13 na10mm szerokoc kielichów 5 mm non stpo badania moczu wychodzą nieprawidlo do nefrologa dostać się nie mozna kolejki do czerwca jeszcze w posiewie co tydzień inna bakteria leżal w szpitalu na ZUM tam załapał bakterie szpitalną jak wskazuje posiew jestem zrozpaczona bo nie mogę go zaszczepić od urodzenia i nie wiem czym to grozi bo każda odp. pediatry wymijająca teraz chcą szczepic a ja się boje

Szanowna Pani,
samo poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nie jest przeciwskazaniem do szczepienia. Takim przeciwskazaniem byłoby ciężkie zakażenie układu moczowego, które jest rozpoznawane nie tylko na podstawie dodatnich posiewów. Niezbędne jest jeszcze stwierdzenie objawów zakażenia. Posiewy są często fałszywie dodatnie.
Podsumowując. Jeśli lekarz nie widzi teraz p-wskazań to proszę szczepić.
z poważaniem,
J.Zachwieja