Poszerzone miedniczki nerkowe u płodu w 38 tygodniu ciąży

w 38 tc.przy badaniu usg okazało się że dziecko ma poszerzone miedniczki nerkowe.Poszerzenie wynosi 7,9 i 8 mm.bez poszerzenia kielichów.2 miesiące temu na usg było 4,5 i 6 mm czyli jest coraz większe.Czy jest to duża wada,co jest jej przyczyną ,jakie niesie powikłania,na co powinnam być przygotowana ico powinnam zrobić po urodzeniu dziecka,zaznaczę ,że chodzi o dziewczynkę.Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Poszerzenie układy kielichowo-miedniczkowego stwierdza się stosunkowo często u płodów i noworodków. Jest ono wyrazem niepełnego rozwoju układu moczowego. W rezultacie mocz „cofa się” do nerek, zalegając w miedniczkach. Stan ten określany jest mianem refluksu pęcherzowo-moczowodowego. U większości dzieci ustępuje on z wiekiem – stąd wskazanie do kolejnego USG po 3 miesiącach od porodu. Jeśli miedniczka będzie nadal poszerzona, dziecko zostanie skierowane na konsultację nefrologiczną i bardziej zaawansowane badania diagnostyczne (cystygrafię), które pozwolą określić wielkość wady. Przetrwały refluks grozi częstymi infekcjami dróg moczowych, a w bardziej zaawansowanych stadiach – także uszkodzeniem miąższu nerki. W zależności od stadium leczenie jest zachowawcze (kontrola mikrobiologiczna moczu i w razie potrzeby – leczenie przeciwbakteryjne) lub chirurgiczne. Proszę się jednak nie niepokoić zawczasu – zwykle u większości małych pacjentów poszerzenie miedniczek nerkowych ustępuje samoistnie w ciągu pierwszego roku życia.

0

Witam, można przypuszczać, że chodzi o wadę zwaną zwężeniem podmiedniczkowym albo zwężeniem połączenia miedniczkowo-moczowodowego. Po porodzie dziecko będzie obserwowane, wymagać zapewne będzie monitorowania (USG, badania izotopowe itd). Myślę, że można się zdać na pediatrów którzy będą się opiekować córeczką. Pozdrawiam RH

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty