Potrawy dozwolone przy cukrzycy

Chciałabym urządzić przyjęcie niespodziankę dla mojej przyjaciółki. Jest to dosyć ważna okazja i chciałabym zrobić dla niej coś miłego. Od wielu lat zmaga się ona jednak z cukrzycą i stąd moje obawy co mogę przyrządzić, żeby mogła to bez obaw zjeść? Są jakieś rzeczy, które jej dieta wyklucza?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Cukrzyca pod względem żywieniowym jest bardzo specyficznym schorzeniem, ponieważ wymaga zbilansowanej i ściśle dostosowanej diety z obliczoną i rozplanowaną zawartością węglowodanów. Ważną informacją jest także, czy u koleżanki występuje cukrzyca typu I czy II. Generalnie produktami które ulegają całkowitemu wykluczeniu są wszelkiego rodzaju słodycze, słodzone napoje i alkohol. W kwestii dań i przekąsek, bardzo ważne jest, aby przeważały w nich węglowodany złożone- są to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa. Należy unikać także potraw tłustych. Formą przekąsek mogą być więc na przykład atrakcyjnie udekorowane kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z łososiem lub twarożkiem i oliwkami, bądź też jakimkolwiek innym zdrowym dodatkiem.
pozdrawiam

Witam!
W przypadku cukrzycy ważne jest, by wiedzieć, że węglowodany, które występują w produktach spożywczych dzielą się na proste i złożone. W jadłospisie znacznie ograniczamy udział węglowodanów prostych i staramy się zastępować je złożonymi. Dieta jest najczęściej dobierana przez specjalistę: dietetyka przy współudziale i poradnictwie diabetologa (ponieważ ważny jest także sposób leczenia choroby - insulina czy farmakologia?), dlatego osobie zdrowej, niemającej do czynienia z cukrzycą na co dzień może być trudno skomponować taki posiłek. Na pewno odpadają wszelkie słodycze, białe pieczywo słodkie i półsłodkie, słodzone napoje a także alkohol, które tak często pojawiają się na imprezach. Być może dobrym pomysłem na taka niespodziankę będą ciasteczka owsiane lub naleśniki z płatków owsianych i otrąb, ciasto marchewkowe z dodatkiem płatków owsianych lub też sałatka warzywna z dodatkiem oliwy z oliwek.
Pozdrawiam,
I. Zadnieprowska