Potwierdzenie padaczki badaniami

Chłopiec, 6 lat, zaczął się zacinać po upadku z drabinki w przedszkolu, był 4 dni na obserwacji w szpitalu. Rozpoznanie Commotio cerebri /S 06.0/. Wyniki badań przeprowadzonych w szpitalu: Mocz - bez zmian. Wynik badania rtg czaszki w trzech rzutach typowych nie wykazuje kostnych zmian pourazowych uchwytnych rtg. Konsultacja okulistyczna - tarcza n. II-go okrągła w poziomie dna, granice wyraźne. Plamki z refleksem. Naczynia prawidłowe. Siatkówka bez zmian. Dno oczu: OP i OL w granicach fizjologii. Jako matka widzę, że dziecko się jąka, logopeda, pod której jest opieką, również widzi zmiany w mówieniu. Wynik badania EEG to: na tle niezmienionej czynności podstawowej pojawiają się napadowo we wszystkich odprowadzeniach serie fal wolnych o częstotliwości 5 Hz i napięciu do 120 mkV. Orzeczenie: Zapis EEG budzi podejrzenie o uogólnione zmiany napadowe. Proszę o informację, co to oznacza.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U Pani synka są podstawy, by podejrzewać padaczkę - na podstawie opisanych zachowań oraz wyniku badania eeg. By to potwierdzić warto wykonać badanie wideo eeg, czyli badanie takie, jak eeg, ale trwające dłuższy czas (np. całą dobę) z zapisem na kamerze, ponieważ warto zobaczyć, jak wygląda zapis eeg podczas opisywanych momentów zacięcia, czy jąkania. Jeżeli w takim badaniu będzie potwierdzenia związku z opisywanymi dolegliwościami, a uogólnionym zapisem napadowym, będzie to wskazanie do włączenia leków przeciwpadaczkowych.

Mimo korelacji opisywanych przez Panią, wystąpienia zmiany zachowań z urazem, wystąpienie padaczki pourazowej wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ uraz był lekki, bez utraty przytomności. Również musi upłynąć odpowiedni czas od urazu, by wykształciły się blizny, które będą stanowić ogniska padaczkorodne. W każdym razie warto również rozważyć wykonanie badania MR głowy, by ocenić, czy są jakieś zmiany mogące wpływać na opisywane dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!