Potworniak a ciąża

Witam.

Mam 26 lat bardzo zależy mi na dziecku. Od1,5roku mam problem z zajściem w ciąże. Po wizycie u ginekologa stwierdził on na lewym jajniku potworniaka o wielkości ok 13mm na 11mm, po badaniu CA125 (wynik 8,88) stwierdził ze nie jest on złośliwy, jednak zaproponował mi laparoskopie po której i tak według jego opinii może być problem z ciążą ponieważ mogą się  zrobić zrosty.

Nie wiedząc co robić udałam się  do innego lekarza który odradził laparoskopie i dodatkowo stwierdził brak owulacji (pęcherzyki wielkości 9mm w 14 dniu cyklu) zapisał mi tabletki stymulujące owulację jednak obawiam się że nic to nie pomoże.

Boję się  również tego jaki może mieć wpływ potworniak w przypadku gdyby udało mi się  zajść w ciąże. A w ostateczności czy możliwa była by u mnie inseminacja przy tym guzie i braku dojrzałych pęcherzyków. Z góry dziękuje za odpowiedz:)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Warunkiem powodzenia inseminacji będzie obecność owulacji. Lek, który Pani zaproponowano, powinien wystymulować jajeczkowanie. Nasienie podane może być dopiero, gdy lekarz stwierdzi za pomocą USG, że dochodzi do owulacji.

Jeśli lekarz stwierdził u Pani zmianę na jajniku, która najprawdopodobniej jest potworniakiem, to należy usunąć guz przed zajściem w ciążę. Czasem zdarza się, że podczas ciąży potworniak przyspiesza swój wzrost, ponadto nigdy nie możemy mieć całkowitej pewności, że jest on łagodny, nim nie zostanie on poddany badaniu pod mikroskopem, co możliwe jest dopiero podczas operacji. Powiększający się guz podczas ciąży mógłby spowodować pogorszenie warunków rozwoju dziecka w macicy a także utrudnić poród. Powinna Pani więc poddać się laparoskopii, tym bardziej że ryzyko powstania zrostów, które utrudniałyby zajście w ciążę, jest nieduże, w przeciwieństwie do ryzyka związanego z pozostawieniem guza.

Pozdrawiam serdecznie!