Poważne zmiany nastrojów

Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie poważne zmiany nastrojów. Z początku nie było one bardzo widoczne, ale od ponad 0,5 roku nie radzę sobie z nimi. Bardzo często płaczę i łatwo załamuję. Zdarza się, że przez kilka dni potrafię być przynębiona. Ogólnie moja sytuacja życiowa nie wygląda źle, mam kochającego narzeczonego i wspaniałą rodzinę. Mamy jednak dużo kłopotów, głównie finasowych, z którymi próbujemy sobie radzić. Jestem też dodatkowo narażona na stres w pracy, z czym też mi się wydawało, że świetnie sobie radzę, a może raczej radziłam, bo tak jak wspomiałam wcześniej od jakiegoś czasu wszystko mnie przygnębia. Zastanwiam się, czy powinnam zwrócić się o pomoc do lekarza?Jestem silna, gdy ktoś bliski potrzebuje pomocy i w moim domu to ja jestem tą osobą, do której wszyscy przychodzą z problemem, jednak w sytuacjach codziennych od jakiegoś czasu dobijają mnie drobnostki. Zastanawiam się, czy jest może jakiś lek bez recepty, który pomógłby mi wrócić do normalności, tzn. usystematyzować w pewien sposób tę drabinę problemów, bo skoro radzę sobie w trudnych sytacjach, to czemu nie mam siły poradzić sobie z tymi drobniejszymi? Chodzi mi tu przede wszystkim o problemy w moim życiu osobistym. Razem z moim narzeczonym stanowimy świetną parę, jednak w pewnych sytuacjach oboje jesteśmy bardzo słabi. Mam 25 lat, a potrafię obrazić się na niego za jakąś drobnostkę, gniewać przez 2 tygodnie i męczyć go swoimi humorami. Czy to depresja czy raczej niedojrzałość psychiczna? Bardzo proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Na podstawie przedstawionego opisu trudno jest precyzyjnie określić, czy ma Pani depresję. Zespół depresyjny rozpoznaje się na podstawie obniżonego samopoczucia i innych objawów utrzymujących się przez co najmniej dwa tygodnie. Przejściowe, krótkotrwałe wahania nastrojów w zależności od sytuacji nie muszą oznaczać depresji.

Pewne cechy osobowości mogą zwiększać jej ryzyko, zdarza się jednak, że trudno znaleźć przyczynę czy określony czynnik wyzwalający. Ponadto, objawy wskazujące na depresję mogą być związane z zaburzeniem somatycznym, np. niedoczynnością tarczycy.

Myślę, że tego typu wątpliwości wyjaśniłaby konsultacja lekarza psychiatry, który będzie opierał się na dokładnych informacjach na temat charakteru Pani objawów, osobistej rozmowie oraz ewentualnych badaniach dodatkowych.

Leczenie łagodnego zespołu depresyjnego może polegać na psychoterapii jako jedynej metodzie leczenia lub przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Leki dostępne bez recepty mają niewielkie działanie przeciwdepresyjne, dlatego polecam Pani sprawdzone metody leczenia, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzają badania kliniczne.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia