Powiększenie gardła i swędzenie ust po zjedzeniu czekolady z orzechami

Witam.Po zjedzeniu czekolady z orzechami mam uczucie powiekszonego gardła i swędzą mnie kąciki ust.Czy oznacza to ze jestem uczulony??

Dr Aneta Bednarek

Witam,
swędzenie i wrażenie "opuchniętego gardła" po zjedzeniu czekolady z orzechami mogą świadczyć o alergii albo na kakao albo na orzechy.

Objawy sugerują alergię na któryś ze skladników - kakao bądź orzechy. Należy wykonac testy skórne aby ocenić stopień nasilenia alergii oraz unikać tych alergenów, ponieważ w przyszłości reakcja alergiczna może być silniejsza.