Powiększenie tarczycy a stosowne badania

Mam znacznie powiększoną tarczycę, jest wielkości piłki do pingponga. Nie leczyłam tego z głupoty. Chcę iść do endokrynologa na wizytę prywatną, w związku z tym mam pytanie jakie badania krwi zrobić przed wizytą? TSH, ft3,ft4, antyTPO - to na pewno, coś dodatkowo? Miesiączkuję, o dziwo, regularnie, od dłuższego czasu mam na twarzy trądzik, który dermatolog zdiagnozował jako hormonalny.

Witam Panią,

Na pewno warto wykonać badania hormonalne. Jeśli TSH będzie w normie, to z reguły nie ma potrzeby oznaczania poziomu fT3 i fT4 oraz antyTPO. Jeśli będzie odbiegało od normy, to warto wykonać te badania. Z uwagi na charakter powiekszenia jaki Pani opisuje, z pewnością warto wykonać usg tarczycy, ew. może sobie Pani oznaczyć przeciwciała TrAb w kierunku obecności choroby Graves-Basedowa. Proszę może najpierw udać się do endokrynologa, aby nie robić części badań, gdyz mogą okazać się zbędne. Mądry endokrynolog zaleci Pani badania, ktore w rzeczywistości będą potrzebne.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz