Powiększenie tarczycy - operacja

Dziękuje bardzo Pani doktor za tak szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czy po operacji tarczycy (brak zaburzeń funkcji tarczycy, problemem są wole guzowate, czyli powiększenie tarczycy z niejednorodną strukturą jej miąższu) z reguły konieczne jest przyjmowanie jakichś leków i czy w konsekwencji może dojść do sytuacji, że przytyję? Ponadto czy po np. kilku latach może się zdążyć, że pomimo operacji, choroba powróciła i trzeba będzie znowu operować? Na czym w ogóle polega taka operacja, jakie mogą być jej konsekwencje dla zdrowia i dalszego funkcjonowania? Jaki wpływ miałoby na moje zdrowie to, gdybym nie zdecydowała się w ogóle na operację?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

W przypadku wola guzkowego (takiego, jak najprawdopodobniej występuje u Pani) usuwa się całą tarczycę lub jej część. Jeśli część tarczycy zostanie pozostawiona, możliwe, że wystarczy, by utrzymać u Pani właściwy poziom hormonów tak, by nie musiała Pani przyjmować leków, jednakże są dwa guzki w obu płatach, więc prawdopodobnie nie będzie można pozostawić części tarczycy.

Jeśli natomiast cała lub znaczna część tarczycy zostanie usunięta, będzie Pani skazana na przyjmowanie substytucji hormonalnej do końća życia. Nie jest to kłopotliwe, o ile pamięta się, by przyjmować leki dokładnie każdego dnia. Leki te to tak naprawdę hormony tarczycy, które odpowiadają za tempo metabolizmu. Jeśli dawka będzie ustalona prawidłowo, powinna Pani zachować dotychczasową wagę lub delikatnie schudnąć. Jeśli natomiast zacznie Pani przybierać na wadzę, oznacza to, że dawka jest zbyt mała.

Czy choroba może nawrócić? Po pierwsze, tuż po usunięciu tarczycy zostanie ona zabadana pod mikroskopem, czy na pewno nie jest to guz złośliwy - jeśli jest (co zdarza się bardzo rzadko), podjęte zostaną radykalne środki, w tym usunięcie tarczycy wraz z torebką. Takie leczenie jest bardzo skuteczne i choroba rzadko nawraca. Jeśli natomiast zmiana okaże się łagodna, to prawdopodobnie chirurg usunie całą tarczycę z pozostawieniem zalednwie torebki i kilku gram tkanki. Wtedy nawrotu nie będzie na pewno.

Operacja, jak każdy zabieg, niesie ze sobą ryzyko. Jednakże jest to procedura wykonywana od wielu lat jest skuteczna i bezpieczna jednakże drobne powikłania mogą się zawsze zdarzyć. W wyniku tej operacji zostanie usunięty u Pani jeden z głównych gruczołów wydzielania wewnętrznego, tak więc konieczna będzie suplementacja hormonów w tabletkach do końca życia, gdyby Pani zabrakło leku lub nie przyjęłaby go Pani, rozwinie się ciężka niewydolność tarczycy. Operacja pozostawia też bliznę na szyi.

Jeśłi natomiast nie podda się Pani operacji, to guzki będą się stale powiększać aż osiągną rozmiar, który będzie utrudniał oddychanie, lub spowodują krwotok - może to trwać całymi latami, ale jest nieuniknione. Przeprowadzenie operacji wtedy jest dużo trudniejsze i niesie większe ryzyko.