Powiększona i niejednorodna tarczyca

Mam powiększoną i niejednorodną tarczycę, przebudowa guzkowa lite, cystyczne normoechogeniczna. pierwsze wyniki jakie mialam to TSH 2,46, ANTY-TPO 96,2 po miesiącu TSH 1,40 ANTY-TPO 94,5 po kolejnym miesiącu ANTY-TPO 367,5 przez cały czas brałam Letrox 50 1/2 tabletki przez 3 misiące do tego w 3 miesiącu doszło Marvelon tabletki antykoncepcyjne. Nie wiem co mi jest i czy mam powód do obaw?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdeczine. TPO, czyli TyreoPerOksydaza jest jednym ze składników tkanki tarczycowej. Wskutek choroby tarczycy np autoimmunologicznej , organizm uznaje gruczoł za zagrożenie. Wytwarza wtedy tzw. przeciwciała anty-TPO, których zadaniem jest unieszkodliwienie zagrożenia. Wytworzone przeciwciało uszkadza gruczoł i zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo mogą pojawiać się objawy niedoczynności tarczycy (wole, tycie, przemęczenie, wypadanie włosów, zaparcia , nadwrażliwość na zimno, sucha skóra). W kolejnych badaniach poziom TSH zmniejszał się ze względu na to iż przyjmuje Pani syntetyczne hormony tarczycowe. Polecam by pozostawała Pani pod kontrolą endokrynologa.