Powiększona wątroba, co to oznacza?

Witam. Od ponad pół roku mam dolegliwości z prawej części pod zebrami. Badanie USG wykazało powiększoną wątrobę (nieznacznie) i nic poza tym natomiast dalszy opis jest idealny, pozostałe wyniki są bardzo dobre tj. próby wątrobowe itd. Wiem, że sama wątroba nie boli, ból odczuwany jest przy siedzeniu. Czasami też szczypie mnie język i mam małe chrostki mówiłem o tym lekarce, ale jakoś ja to nie zainteresowało. Przez chwilę zastanawiałem się czy może są to wrzody sam już nie wiem. Mam też pytanie czy tomografia komputerowa wykryje wrzody czy niestety bez gastroskopii się nie obejdzie? Pozdrawiam Wojtek.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Powiększona wątroba może pojawiać się w wielu chorobach.
Skoro było wykonywane USG jamy brzusznej i nie wykazało poza powiększeniem wątroby żadnych innych zmian to wskazana jest konsultacja gastroenterologiczna.
Konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i wykonanie badań dodatkowych.
Należy uwzględnić choroby przebyte i choroby przewlekłe na które Pan się ewentualnie leczy.

Na podstawie opisu sytuacji wydaje się mało prawdopodobne aby przyczyną była choroba wrzodowa. Jeśli już zostałaby podjęta diagnostyka w tym kierunku to badanie gastroskopowe jest obecnie złotym standardem i powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności.

Magdalena Mroczek

Powiększona wątroba moze objawiać się bólem lub dyskomfortem przy siedzeniu. Często można wymacać ją palcami w badaniu fizykalnym. Powiększona wątroba moze być przyczyną bardzo wielu schorzeń i dlatego potrzebny jest dokładny wywiad i badanie fizykalne wraz z uwzględnieniem innych chorób, aby dobrze zdiagnozyować przyczynę powiększenia narządu.

Główne przyczyny powiększenia wątroby to:
nadużywanie alkoholu,
stłuszczenie wątroby, które może być spowodowane np. otyłością
niewydolność serca (moze do niej dojść np. po zawale),
nowotwory (pierwotny rak wątroby oraz przerzuty innych nowotworów),
choroba Wilsona,
mononukleoza,
sarokidoza,
marskość wątroby,
zakażenie WZW typu B lub C

W badaniach wątroby w pierwszej serii badań przesiewowych wykonuje się tzw. testy wątrobowe czyli ASAT, ALAT, alkaliczną fosfatazę, bilirubinę, GGTP. U Pana wyniki tych badań są w normie. Jeśli tak jest należy szukać dalej. Czy były wykonywane badania w kierunku WZW typu B lub typu C? Czy zbierany był wywiad w celu wykrycia niektórych chorób występujących rodzinnie?

Zawsze w diagnostyce wątroby warto jest wykonać USG. U Pana nie wykazało nieprawidłowości, poza powiększeniem wątroby. Na pewno trzeba będzie jeszcze je w przyszłości powtórzyć. Testy wątrobowe proponuję również powtórzyć za okoł 2-3 tygodnie i wykonywać regularnie.

Dla odciążenia wątroby w Pana przypadku warto jest zrezygnować z alkoholu oraz można zastosować tzw. dietę wątrobową. Dieta ta opiera się na spożywaniu 5 małych posiłków dziennie, należy unikać potraw smażonych, spożywać te przygotowywane na parze i duszone, pić min. 2,5 L wody dziennie oraz posiłki spożywać regularnie.

Pańskie objawy nie wskazują na chorobę wrzodową. W pierwszej linii jej rozpoznanie opiera się na wywiadzie lekarskim, po którym można wdrożyć leczenie. Ewentualnie stosuje się gastroskopię.