Powiększona wątroba w wyniku badania USG u 49-latka

Proszę o konsultację w sprawie interpretacji wyniku USG i badania krwi: Wątroba powiększona (17cm) o zwiększonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Inne narządy prawidłowe. Krew: bilirubina - 1,24 mg/dl; AST - 80 U/I; ALT - 139 U/I; GGT - 328 U/L. Wirusowe badania ujemne. Morfologi jest OK. Mężczyzna wiek 49. Alkoholu nie nadużywam. Z góry dziękuję za poradę.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wątroba m.in. produkuje żółć niezbędną do trawienia tłuszczów i cholesterol konieczny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki. Jednak jej najważniejsza funkcja to rozkładanie i neutralizacja wszelkich toksyn, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem czy wdychanym powietrzem. Ta funkcja jest jednak upośledzona, jeśli wątroba niedomaga, a niedomaga, bo jej nie szanujemy. Mimo wszystko nie wpadaj w panikę. W sprzyjających warunkach wątroba zregeneruje swoje uszkodzone tkanki. Aby jednak mogła skorzystać ze swych cudownych zdolności, niezbędna jest twoja pomoc. Stosuj dietę przyjazną wątrobie. Jedz często, ale mniejsze porcje i kontroluj ilość poszczególnych składników odżywczych w swoich posiłkach.