Powiększone migdałki i długotrwały katar u dziecka z astmą oskrzelową

moja 3,5-letnia córka ma powiększone migdałki po obu stronach gardła. Od dłuższego czasu oddycha przez buzię, mówi przez nos i ma stały katar. Zauważyliśmy z mężem,że w nocy jakby brakowało jej powietrza podczas oddychania. Bardzo się denerwujemy tym stanem. Dodam ,że córka ma stwierdzoną astmę oskrzelową. Chciałabym wiedzieć jakie badania powinniśmy wykonać u córki i czy w grę wchodziłoby wycięcie migdałków?
ponad rok temu

Witam serdecznie! Przede wszystkim córka potrzebuje dokładnej oceny laryngologicznej i potwierdzenia, że przerośnięte migdałki faktycznie mogą doprowadzić do epizodu bezdechu. Jeśli laryngolog dziecięcy stwierdzi że jest takie niebezpieczeństwo konieczne będzie usunięcie migdałków lub ich części. Migdałki powiększają się fizjologicznie w okresie od 3 do 7 roku życia i wtedy też sprawiają dzieciom najwięcej problemów. Migdałki są najbardziej potrzebne do około 4-5 roku życia. W tym okresie laryngolodzy starają się usuwać je tylko częściowo, wycinając chory fragment przerośniętej tkanki. Pełną ocenę odnośnie postępowania w przypadku Państwa córeczki należy jednak pozostawić laryngologom.