Powiększone migdały z białymi plamkami i ból gardła u 4-latka a mononukleoza

Dzień dobry. Wczoraj lekarz stwierdził u 4-latka prawdopodobieństwo mononukleozy. Bardzo powiększone migdały z białymi plamkami, nieduży ból gardła przy przełykaniu, bez innych objawów. Zrobiłam badanie kwi: CRP 10,4 mg/l, monocyty 1,21 K/ul (norma: 0,24-0,79), neutrocyty 8,08 K/ul (norma: 1,63-6,96). Czy te wyniki potwierdzają wirusa, czy powinnam powtórzyć wizytę u lekarza, w razie konieczności wzięcia antybiotyku?

Mononukleoza jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa Epsteina-Barr (EBV). Objawy które prezentuje Pani syn: bardzo powiększone migdały z białymi plamkami, nieduży ból gardła przy przełykaniu, brak innych objawów oraz wyniki morfologii mogą sugerować mononukleozę. Dla pewności należałoby pacjenta ocenić ponownie po 2-3 dobach, wykonać kontrolne badania krwi: CRP, morfologia i rozmaz najlepiej ręczny celem oceny składników morfotycznych krwi. W trakcie infekcji ostrej EBV pojawiają się w rozmazie charakterystyczne mononukleary (nieprawidłowe monocyty), wzrasta ich odsetek. Ponadto wskazane byłoby ocnenić funkcję wątroby (AST i ALT) ponieważ często w przebiegu infekcji EBV jest zajęta. Wskazane także wykonanie USG jamy brzusznej z oceną wątroby i śledziony - oba te narządy ulegają powiększeniu w przebiegu EBV.

W przypadku wątpliwości diagnostycznych zawsze można wykonać badania immunologiczne w celu oceny czy mamy do czynienia ze świeżą infekcją. Można to ocenić na podstawie odpowiedniej konfiguracji przeciwciał: IgG i IgM dla antygenu kapsydowego (IgG anty-EBV-VCA i IgM anty-EBV-VCA) oraz IgG i IgM dla antygenu wczesnego (EA). W ostateczności zawsze można oznaczyć wiremię metodą rtPCR. Nie polecam badań typu monotest - popularne lecz o wątpliwej przydatności diagnostycznej (wysoki odsetek wyników fałszywie ujemnych).

Niezależnie od wyniku badania leczenie infekcji EBV u pacjentów immunokompetentnych jest zawsze objawowe, chyba że choroba ma przebieg ciężki. Podawanie antybiotyków nie zmienia przebiegu choroby ponieważ antybiotyki nie działają na wirusa EBV. Więc ich podawanie jest niewskazane. W ciężkich przypadkach jak już wspominałem podajemy leki przeciw wirusowe np. gancyklowir.