Powiększone węzły chłonne a szersza diagnostyka

Witam, mam 24 lata, jestem kobietą i mam lekko powiększone węzły chłonne szyjne i po lewej stronie pachy. Bolą. Byłam u lekarza zbadał i powiedział, że są nieznacznie powiększone i zlecił mocz i badanie krwi. Rozpoznanie: Specjalne badanie przesiewowe w kierunku innych określonych chorób i zaburzeń. Dodam, że wcześnie wpisał rozpoznanie w kierunku badań nowotworowych - po czym wróciłam z płaczem do niego i złapał się za głowę tłumacząc się, że się pomylił i że przeprasza, że węzły są nieznacznie powiększone. Mam 37 stopni temp. i to głównie chyba ze zdenerwowania, bo bałam się wizyty. Pytał czy boli przy przełykaniu - nie boli. Do tego mam lekką nadwagę. Moje pytanie brzmi: czy Z13.8 czyli Specjalne badanie przesiewowe w kierunku innych określonych chorób i zaburzeń - to nie jest ukryte, by nie denerwować pacjenta, badanie w celu wykrycia raka? Bo brzmi to dość ogólnie, jednak lekarz wtedy chyba naprawdę się pomylił i przepraszał, śmiał się, że "co za numer"! Proszę o wyjaśnienie Z13.8 - jest to przesiewowe, czyli ma wykrywać poważne choroby? Pozdrawiam

Witam! Niepotrzebnie przejęła się Pani opisem procedury. Oczywiście rozumiem, iż nie będąc związaną z medycyną można się zaniepokoić. Tymczasem jest to tylko nazwa procedury, której kod lekarz jest zobowiązany wpisać, jednak nie zawsze jest on zgodny z rzeczywistym rozpoznaniem czy nazwą badania. Dzieje się tak dlatego, że wybieramy z określonego zbioru narzuconych nam kodów. Nie zawsze uda się wybrać oddający w pełni dane rozpoznanie czy procedurę. Bywa, że kod nie znaczy nic konkretnego w odniesieniu do danego pacjenta. Jednakowoż trzeba mieć świadomość, że stwierdzając powiększone węzły chłonne lekarz musi przeprowadzić diagnostykę w kierunku zarówno chorób zakaźnych, zapalnych, układowych jak i nowotworowych. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, któraś z tych grup powinna być jego zdaniem najbardziej lub najmniej prawdopodobna - najlepiej zapytać go jak jest w Pani przypadku. Pozdrawiam