Powiększone węzły chłonne górnej części szyi i zapalenie gardła

Od grudnia zeszłego roku mam powiększone węzły chłonne w górnej części szyi (po jednej stronie mocniej) i delikatne zapalenie gardła (bezbolesne). Przebywam za granicą obecnie (Chiny, bardzo zanieczyszczone powietrze) i lekarze powtarzają to samo "dużo spać, pić dużo wody, brać lekarstwa (przepisują mi głównie ziołowe leki)". Wyniki morfologii są dobre, często się czuję zmęczony, mam dużo stesu w życiu ostatnio. Odnoszę wrażenie, że rany/siniaki wolno znikają ze skóry. Co mi może być?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Powiększone węzły chłonne wymagają wdrożenia kompleksowej diagnostyki. Warto również skontrolować stan uzębienia. Proszę udać się na wizytę do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Potencjalnie możliwe jest, że jest to wynik zanieczyszczeń inhalowanych do dróg oddechowych jako objaw alergii. Prawdopodobnie przy prawidłowym obrazie białokrwinkowym i czerwonokrwinkowym nie ma powodów do obaw.