Powiększone węzły chłonne i guzek w lewej okolicy karkowej

Witam ostatnio czesto przechodze infekcje, na ostatniej wizycie lekarz stwierdzil powiekszone wezly chlonne oraz guzka w lewej okolicy karkowej skierowal na usg, Oto wynik: Tarczyca w porzadku slinianki rowniez, Wezly chlonne szyi: w obu okolicach podzuchwowych widoczne grupy wezlow chlonnych hypoechogenicznych, bez widocznych zatok tlyszczowych o zaokraglonych ksztaltach wlk 13x8 i 22x10mm, Podbna morf. grupa wezlow chlonnych w lwej okolicy karkowej wlk 4-5 mm. Czy guz w tym miejsu jest niebezpieczny?

Witam serdecznie,

Po wklejonym opisie badania USG nie można wnioskować o obecności guza. W badaniu są widoczne grupy węzłów chłonnych a nie guzki. Sugeruje zastosować się do zaleceń endokrynologa, a jeśli ma Pan wątpliwości to proszę z lekarzem raz jeszcze porozmawiać.
Co do częstych infekcji to oznacza rozregulowany układ immunologiczny. Podejrzewam, że ma Pan niedobory witaminy D3, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wskazane jest przyjmowanie przez Pana witaminy D3 w dawce 4000 j.m. dziennie z jedzeniem, a także wykonanie badania - 25(OH)D3 w surowicy, w przypadku niedoboru dawkę witaminy D3 należy zwiekszyc przez okres 3 miesięcy, po czym wrócić do dawki profilaktycznej 2000-4000 j.m. Sugeruje udać się też do lekarza rodzinnego lub internistu odnośnie Pana częstych infekcji celem diagnostyki. Może np. być to na tle boreliozy i koinfekcji. Nieodpowienio lub nie leczona borelioza, może "odezwać" po latach. Jest to zjawisko powszechne, ponieważ rzadko pamiętamy ugryzienie przez kleszcza lub też zostaliśmy ugryzieni przez młodą postać kleszcza - nimfę, która jest niezauważalna. Częste infekcje mogą być też na innym tle, stąd też konieczna konsultacja w gabinecie u lekarza.

Pozdrawiam.