Powiększone węzły chłonne, niepokojący kaszel

Witam. Zaczęło się u mnie jakieś 5 miesięcy temu od zapalenia gardła, gdzie wyskoczył mi na szyi węzełek, nieduży, mały, miękki, przesuwalny. Wiem, że takie nie są groźne. Byłem z tym u lekarza, pod kontrolą wszystko. Jednak przed tym zapaleniem dostałem dziwny kaszel, głęboki, jak robię wydech, taki odgłos jest także, nie wiem, jak to opisać. Kaszel ten miałem 7 lat temu przez kilka miesięcy, miałem wtedy 13 lat, ustąpiło samo. 1,5 miesiąca temu miałem robione rtg klatki, wyszło okej, teraz niedawno znów sobie zrobiłem, bez zmian. Od 4 miesięcy leczę się na pokrzywkę przewlekłą, bąble zniknęły, został sam świąd, i właśnie jak to jest? Czy w ziarnicy występuje tylko świąd? Czy są jeszcze takie plamy, jakie zostawia pokrzywa? Wmówiłem sobie ziarnicę... Najbardziej niepokojącym mnie objawem jest jednak mój lewy obojczyk. Otóż wygląda to tak, jak stoję w normalnej pozycji lub siedzę, obojczyk okej, dół obojczykowy też okej, żadnych guzków itp. Natomiast jeśli złączę łopatki w tyle, z lewej stronie wyskakuje takie miękkie zgrubienie, nie wiem jak to nazwać, przez cały obojczyk, ni to kulka, ni fasolka. Z prawej strony też coś wyczuwam, ale jest to o wiele mniejsze. Czy może to być węzeł? Czy coś innego? Zaznaczam, nie widać tego gołym okiem, nawet jak złączę te łopatki, tylko jest to wyczuwalne. Miesiąc temu miałem także robione badania krwi CRP + rozmaz, bo męczyłem lekarza o te węzły, wyniki wyszły znakomite. Jeszcze na co zwracam uwagę, to jak wezmę wdech, nacisnę mostek, kłujący ból wystąpi w tym miejscu. Innych objawów nie mam, mierze codziennie temp. wieczorem 36,2-36,5, potów nocnych żadnych, uprawiam sport, który musiałem ograniczyć, ze względu na pokrzywkę, bo każde spocenie do swędzenia prowadziło. Podsumowując, węzły się nie powiększają, kaszel raz jest, raz go nie ma. Np. ostatnio jak wypaliłem 3 papierosy, to kaszel miałem przez 4 dni, dzisiaj w ogóle. Paliłem przez 5 miesięcy, w październiku rzuciłem, nie wiem, czy to ma coś wspólnego z tym... Moje USG szyi sprzed 1,5 miesiąca: Po stronie lewej w okolicy kąta żuchwy widoczny jest podłużny powiększony węzeł chłonny ok. 24x9 mm - o zachowanej wnęce. Poza tym nieliczne węzły chłonne do około 10 mm obustronnie wzdłuż dużych naczyń. Po stronie prawej w podobnej lokalizacji liczne powiększone węzły chłonne o dł. do 17 mm, podłużne o zachowanych wnękach, dochodzące poniżej prawej krawędzi żuchwy. Węzły te mają charakter najprawdopodobniej odczynowy. Ślinianki podżuchwowe i przyuszne prawidłowej wielkości i echostruktury. Tarczyca niepowiększona jednorodna. Pozdrawiam, czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przewlekła limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów chłonnych, w większości przypadków jest wskazaniem do ich chirurgicznej biopsji i badania histopatologicznego. W Pana przypadku jednak obraz węzłów chłonnych przemawia za ich odczynowym powiększeniem, co może być związane z chorobą alergiczną (przewlekła pokrzywka), na którą Pan choruje.

Odnośnie kaszlu, warto się zastanowić nad diagnostyką astmy. Występują postaci tej choroby, w których nie ma typowych objawów, a jedynym obserwowanym jest właśnie kaszel. Proponowałabym wykonanie badania spirometrycznego w czasie pogorszenia (w okresie bezobjawowym wynik może być prawidłowy). Czy zauważył może Pan zależność występowania kaszlu w dni bez przyjmowania leków przeciwalergicznych - byłby to pewien dowód na podłoże alergiczne kaszlu. Palenie tytoniu oczywiście zaostrza tego typu objawy i jest przeciwwskazane!

Zmiany na obojczykach, które Pana zaniepokoiły, powinny zostać obejrzane przez lekarza. Jeśli potwierdzi się, że są to węzły chłonne, wtedy konieczna będzie diagnostyka histopatologiczna, o której pisałam wyżej. Proszę być dobrej myśli. Zapewne wszystkie te objawy: kaszel, limfadenopatia - związane są właśnie z procesem alergicznym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę zrobić badanie z krwi: monotest. Jeżeli będzie dodatni to proponuję udać się do specjalisty chorób zakażnych , a gdy ujemny to postępować jak zalecił poprzedni konsultant.