Powiększone węzły chłonne oraz guzki na płucach w wyniku tomografii komputerowej klatki piersiowej

Witam,moja babcia miala robione badanie TK kl.piersiowej,ktore wykazalo; -- w segmencie 8 pluca lewego widoczny jest kragly guzek polozony obwodowo o srednicy okolo 0.7cm-podejrzenie zmiany metastatycznej -w obu szczytach stwierdza sie obecnosc drobnoguzkowych zageszczen i zmian wloknistych -obwodowo w segm. 2 i 3 pluca prawego cechy rozedmy -podobnie w segmecie 5 pluca lewego -zaawansowana miazdzyca - czy ten wynik to cos powaznego,zagrazajacego zyciu oraz interpretacje
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry. Obraz w TK guzka w segmencie 8 płuca lewego sugeruje zmianę przerzutową. W celu dalszej diagnostyki pacjentka powinna zgłosić się do lekarza zlecającego badanie obrazowe. Z pewnością babcia dostanie skierowanie na biopsję tej zmiany, celem określenia histopatologicznego charakteru zmiany. Dopiero na podstawie tego badania będzie można potwierdzić/wykluczyć czy jest to nowotwór, jeśli tak, to jakiego typu i czy jest to zmiana pierwotna płuc, czy też jest to zmiana przerzutowa i należy poszukiwać ogniska pierwotnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że należy jak najszybciej rozpocząć dalszą diagnostykę.