Powiększone węzły chłonne pachwinowe a chłoniak

Mam pytanie. Przypadkowo przy usg konczyn dolnych wykryto powiekszone wezly chlonne pachwinowe. po stronie lewej 3cm dlugosci a po prawej 2cm dlugosci. Czekam teraz na wyniki moczu i krwi. Tyle sie naczytalam o tych chłonniakach. Co to moze znaczyc?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych raczej nie wskazuje na chłoniaka. Najczęściej węzły chłonne pachwinowe są powiększone na skutek stanów zapalnych w zakresie dróg moczowo-płciowych (zapalenia aktywnego lub przebytego). Często również mogą być powiększone u osób zdrowych. Pozdrawiam.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Powiększenie węzłów chłonnych w tych okolicach może świadczyć o infekcji toczącej się w pobliżu tego regionu np. zakażenia układu moczowo - płciowego. Chłoniaki zazwyczaj mają dodatkowe objawy tj. gorączka >38 st bez uchwytnej przyczyny, nocne poty, utrata masy ciała >10% w ciągu 6 miesięcy oraz powiększenie węzłów chłonnych w innych okolicach. Proszę spokojnie poczekać do wyników badań.
Pozdrawiam