Powiększone węzły chłonne szyjne w trakcie diagnozowania tarczycy

Witam!Córka (17l)w trakcie diagnozowania niedoczynn. tarczycy.Usg: powiększone węzły chłonne szyjne,wzdłuż nacz. podżuchw. oraz za wyrost. mostkowo-obojczyk. sutkowego guzki o echostrukt. odczynowej najw. 22mm, śledziona os. dł.104mmmm.Lekarz sugerował test na mononukleozę (wyszedł ujemny), ob:9,crp:1,200 morfologia wyszła ok oprócz: leulocyty 10,8, neutrofile 8,2, i 17,7% (wynik od IX wzrósł), eozynofile 1,9 (IX w nor.). Lek. mówi,że się nic nie dzieje, a guzek za uchem jest i boli.Co to jest?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, powiększone węzły chłonne mogą być wynikiem odczynowej reakcji na infekcje wirusowe bądź bakteryjne. Jest to objaw bardzo nieswoisty niestety. Zalecam obserwacje oraz w razie nie ustępowania zmian proszę o kontakt z lekarzem w celu poszerzenia diagnostyki. Przy niedoczynności tarczycy nie powinno zasadniczo dochodzić do powiększania węzłów chłonnych lecz i takie objawy są spotykane. Pozdrawiam