Powiększone węzły chłonne u 13-letniego dziecka a możliwe schorzenia

13- letni syn ma od roku powiększone węzły chłonne(np.potyliczny 15X3mm,podżuchwowe 17x6mm, pachowe 15mm,pachwinowe 12mm, ), wg USG o prawidłowej echostrukturze. W ciągu 9 m-cy, od stycznia 2014 nieznacznie urosły - o 1-3mm. Morfologia, LDH, USG jamy brzusznej prawidłowe, toksoplazmoza ujemna.Syn nie choruje często, rozwija się prawidłowo. Gdzie szukać przyczyny powiększenia węzłów,aby nie przeoczyć choroby, jakie wykonać badania?Proszę o pomoc i wskazówki. Mama Filipa

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli dziecko ma powiększone prawie wszystkie grupy węzłów chłonnych konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Być może warto rozważyć pobranie jednego z węzłów do badania hist-pat. Sugeruję konsultację ze specjalistą hematologiem dziecięcym.