Powiększone węzły chłonne u 13-letniego dziecka a możliwe schorzenia
13- letni syn ma od roku powiększone węzły chłonne(np.potyliczny 15X3mm,podżuchwowe 17x6mm, pachowe 15mm,pachwinowe 12mm, ), wg USG o prawidłowej echostrukturze. W ciągu 9 m-cy, od stycznia 2014 nieznacznie urosły - o 1-3mm. Morfologia, LDH, USG jamy brzusznej prawidłowe, toksoplazmoza ujemna.Syn nie choruje często, rozwija się prawidłowo. Gdzie szukać przyczyny powiększenia węzłów,aby nie przeoczyć choroby, jakie wykonać badania?Proszę o pomoc i wskazówki. Mama Filipa

MĘŻCZYZNA, 13 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania
Witam! Jeśli dziecko ma powiększone prawie wszystkie grupy węzłów chłonnych konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Być może warto rozważyć pobranie jednego z węzłów do badania hist-pat. Sugeruję konsultację ze specjalistą hematologiem dziecięcym.