Powiększone węzły chłonne u dziecka - leczenie

Witam. Proszę o interpretację wyników badań krwi mojego 4,5 rocznego synka, który ma powiększone węzły chłonne u dziecka. Były wykonane na skierowanie pediatry, ponieważ od lutego mój syn nie może wyleczyć się z infekcji górnych dróg oddechowych. Na początku lutego przyszedł z przedszkola z gorączka, katar obfity gęsty, ropny i skarżył się na ucho - diagnoza zapalenie ucha i antybiotyk 7 dni (po 2 dniach zaczęły mu ropieć oczka, bardzo mocno były przemywane świetlikiem i po 2 dniach ropienie ustało). Po 4 dniach było już lepiej, a po 7 wyglądał na wyleczonego. Miesiąc później znowu lekarz, znowu kaszel, powiększone węzły chłonne u dziecka i stan podgorączkowy wieczorami do 38,8. Znowu antybiotyk 7 dni - infekcja górnych dróg oddechowych. Katar jakoś szybko ustał i infekcja również szybciej się wycofała. Minął miesiąc początek kwietnia, znowu dziecko nie wyraźne słychać, że zatkany nosek, ale bez kataru, znowu infekcja górnych dróg, powiększone węzły chłonne u dziecka i znowu antybiotyk 7 dni, ale nie pojawił się katar, a kaszel był jakiś czas ustał i znowu się pojawił. Mokry, odrywający - dziecko nie chciało wypluwać wydzieliny. Znowu lekarz we wtorek 19.04.2011 r. badanie węzłów chłonnych szyi, powiększone węzły chłonne u dziecka prawostronnie, ponoć pod pachwiną również. Skierowanie na badanie krowi z rozmazem + USG jamy brzusznej dopiero na wtorek rano. Niestety wyniki krwi nieciekawe (przedstawię je poniżej). Podajemy znowu antybiotyk tym razem 14 dni i nic więcej Pani doktor nie chciała powiedzieć, prócz tego, że jest stan zapalny i trzeba sprawdzić powiększone węzły chłonne u dziecka w brzuchu. Dziecko teraz rzadko kaszle, ale jak już to też słychać, że coś się odrywa, nie ma gorączki, ale faktycznie powiększone węzły chłonne u dziecka na szyi. Dodatkowo podczas snu w nocy ciężki oddech przez nos słychać jakby chrapanie, jakby powietrze przebijało się przez jakąś zagrodę. Proszę o pomoc, uspokojenie lub nakierowanie na odpowiednie badania i jaki może być dalszy ciąg. Zaczęłam czytać w internecie różne artykuły i zaczynam się bać, czy powiększone węzły chłonne u dziecka to nie ziarnica, albo inny nowotwór lub ciężka choroba. Wyniki - Hematologia: Krwinki białe 11,50 (x10^3/µl) Krwinki czerwone 4,32 (x10^6/µl) Hemoglobina 11,3 (g/dl) Hematokryt 0,34 MCH 26,20 (pg) MCHC 33,2 (g/dl) MCV 78,7 (fl) Płytki krwi 142 (x10^3/µl) % limfocytów 50,9% % pozostałych WBC 4,4% % neutrocytów 44,7% Liczba limfocytów 5,9 (G/l) Liczba pozostałych WBC 0,5 (G/l) Liczba neutrocytów 5,1 (G/l) RDW-CV 14,5% RDW-SD 35,9 PDW 12,8 P-LCR 30,2% Rozmaz mikroskopowy: Granulocyty pałeczkowate 1% Granulocyty segmentowane 26% Granulocyty kwasochłonne 2% Limfocyty 62% Monocyty 9% OB po 1h 73 mm/1h
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych mogą mieć różną etiologię. Po pierwsze należy zastanowić się, czy dziecko ma kontakt z innymi dziećmi w podobnym wieku, np. czy chodzi do przedszkola. Jest to najczęstsza przyczyna następujących po sobie infekcji. Warto także zwrócić uwagę na osłabienie organizmu po każdej kolejnej infekcji. W tym czasie łatwo o kolejną infekcję.

Innymi przyczynami mogą być zaburzenia odporności na skutek źle zbilansowanej diety czy chorób organicznych (choć to zdecydowanie rzadziej).

Oczywiście kolejno występujące po sobie infekcje wymagają diagnostyki. Z tego też powodu została Pani skierowana na badania dodatkowe.

Powyższe wyniki nie są wcale tak niepokojące jak się Pani wydaje. Faktycznie synek ma podwyższone markery stanu zapalnego świadczące o ostrej fazie stanu zapalnego. OB nie ma jednak wartości trzycyfrowej, która zwykle wzbudza niepokój.Należy jednak podkreślić, że badanie OB jest coraz rzadziej wykonywane ze względu na swoją wysoką niespecyficzność. Znacznie lepszym wykładnikiem reakcji zapalnej jest białko ostrej fazy- białko C czyli CRP.

Synek ma również niewielką niedokrwistość, którą najprawdopowodniej da się wyrównać dietą. Warto urozmaicić dietę dziecka rozszerzając ją o zielone warzywa popijane sokiem z cytrusów (witamina C zwiększa wchłanianie żelaza), buraki, wątróbkę, czerwone mięso  i inne produkty bogate w żelazo.

Zwiększona liczba limfocytów może być swowodowane niedokonanym jeszcze fizjologicznym skrzyżowaniem linii krwinek białych krwi, który ma miejsce około 4 roku życia. Po tym czasie dochodzi do zwiększenia procentowej liczby granulocytów. Do postawienia takiego rozpoznania konieczne jest wykonanie pełnego rozmazu krwi, na które zostało już dziecko skierowane.

Niestety bez obejrzenia dziecka nie mogę powiedzieć nic więcej. Proszę zaufać lekarzom prowadzącym dziecko i w miarę możliwości nie korzystać z internetu. Niestety żaden przypadek w medycynie się nie powtarza, każdy pacjent jest inny, a podane przez Panią objawy są wysoce niespecyficzne. Z tego też powodu czytanie wypowiedzi na forum lub analiza badań lekarskich nie ma sensu, gdyż mnoży niepotrzebny wątpliwości i lęki.

Pozdrawiam.