Powiększone węzły szyjne

witam serdecznie, od dłuższego czasu, na pewno dłużej niż rok, jak nie więcej, mam powiększony węzeł chłonny (tak przynajmniej mi sie wydaje, że to węzeł). Jest on po lewej stronie szyi, zupełnie na dole, troszeczkę wyżej niż obojczyk. Ma ok. 1 cm, myślę że 7-8 mm, nie boli, jest ruchomy, owalny, nie powiększa się, nie jest widoczny przez skórę, tylko wyczuwalny pod palcami. Trzy miesiące temu urodziłam dziecko, więc badania miałam wtedy ostatnio robione, było wszystko w normie (morfologia, mocz, tsh). Trzy tygodnie temu ze względu na kontrolę torbieli śledziony było wykonane USG jamy brzusznej, wyniki ok. Samopoczucie ok, żadnych innych objawów. Czy powinnam się tym niepokoić? Obserwować czy udać się do lekarza?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W opisanej sytuacji uważam, że póki co wystarczy obserwacja tego węzła, wizyta lekarska nie jest konieczna. Być może pozostał on powiększony po jakiejś infekcji, czasem tak się zdarza. Natomiast gdyby zaczął się powiększać, pojawiłyby się inne powiększone węzły lub wystąpiły jakieś niepokojące objawy jak nocne poty, stany podgorączkowe, osłabienie, duszność, kaszel to wtedy trzeba udać się do lekarza, najlepiej hematologa. Pozdrawiam