Powiększone węzły szyjne i pachowe przy gronkowcu złocistym

Witam. Robiłam wszystkie badania, ponieważ mam powiększone węzły szyjne i pachowe ( te wlasnie sie zmniejszyły) i wszystko wyszło ok, oprócz wymazu z ucha - tam wyszło, ze mam gronkowca złocistego dostałam antybiotyk i robiłam znów wymaz z ucha wyszło ze nic nie ma. Wiem, ze cieżko jest wyleczyc ta bakterie i chciałam zapytać jakie badania mogę zrobic zeby sie upewnić czy gronkowiec jest i czy to, ze węzły sa powiększone to tez moze byc przez gronkowca?

Aleksander Ropielewski

W celu upewnienia się odnośnie eliminacji gronkowca stosuje się wymaz. Jeżeli węzły chłonne zmniejszyły sie po leczeniu bakterii jest znaczna aszansa, że były one odpowiedzią organizmu na kolonizację/infekcję tą bakterią.