Powiększony brzuch a antykoncepcja

Witam. Jestem 21 letnią kobietą. Od 8 miesięcy przyjmuję doustną antykoncepcję. Od razu dodam, że tabletki zażywam regularnie. Miesiączkuję również bez żadnych opóźnień ale krwawienia są skąpe. Na początku przytyłam 2 kg i od tamtej pory dopiero około miesiąca temu przybył mi 1 kg. Ale niepokoi mnie wygląd mojego brzucha. Sama nie wiem jak to opisać ale mimo tego, że nie przybrałam znacznie na wadze od kilku miesięcy, to mój brzuch (w dolnej części) oraz biodra znacznie się powiększyły. Wygląda to jak wielka przysłowiowa "oponka" z którą nie mogę się uporać. Kiedy leżąc, dotknę brzucha czuję jakby w środku był balon z powietrzem i odczuwam nieprzyjemny ucisk dotykając zbyt mocno. Od kilku tygodni zaczęły mi dokuczać problemy z wypróżnianiem się. Nie ćwiczę ale nie prowadzę siedzącego trybu życia. Jestem aktywną osobą. Na pewno ma znaczenie również to, że bardzo często łapię infekcję układu moczowego. Przyjmowałam najbardziej popularny lek na tę dolegliwość ale nie przyjmowałam go zgodnie z zaleceniami więc z czasem przestał mi pomagać. Obecnie przebywam poza granicami kraju więc nie byłam w stanie zrobić szczegółowych badań. Przy ostatniej infekcji zaczęłam zażywać antybiotyk oczywiście w konsultacji z lekarzem. Pomogło. Chciałabym się dowiedzieć co może być powodem tego powiększonego brzucha. Czy to może być powiązane z antykoncepcją i powinnam zmienić tabletki czy jest to skutek infekcji układu moczowego? I co najbardziej mnie martwi i zastanawia, to czy infekcje tego typu lub przyjmowanie antybiotyku mogło osłabić działanie antykoncepcji? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Anna.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Niektóre antybiotyki rzeczywiście mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, powinna Pani przestudiować ulotkę antybiotyku lub zapytać się lekarza, który go przepisał. Powiększenie brzucha, tzw. oponka może mieć kilka przyczyn. Może być to odłożona w organizmie woda, pod wpływem hormonów zawartych w tabletkach. Może być to skutek wzdęć i zaparć, które również mogą być efektem niepożądanym antykoncepcji. Zmiana tabletek niewiele pomoże, gdyż wszystkie one opierają swe działanie na podobnych hormonach, działających na tej samej zasadzie. U niektórych kobiet "oponka" przychodzi z wiekiem, niedługo po przekroczeniu 20 lat i nie chce odejść pomimo diety i ćwiczeń. To również może być pośrednio działaniem tabletek, które wzmagają apetyt. Jeżeli podejrzewa Pani ponowne zapalenie dróg moczowych proszę wykonać badanie moczu z posiewem.
Pozdrawiam serdecznie!