Powiększony gruczoł tarczowy

Tarczyca położona prawidłowo, o wymiarach: prawy płat - 18x19x55; lewy płat 19x20x52mm; cieśń grubości ok. 3mm. W obu płatach widoczne zmiany ogniskowe z przewadze lito-płynowe z hipoechogenicznymi obwódkami i unaczynieniem widocznym na obwodzie. Największy guzek w prawym płacie obecny jest w części tylno-dolnej prawego płata - ma wymiary 13x11x17mm. Guzki w lewym płacie mają wielkość do 10mm. Miąższ pozaguzkowaty tarczycy hiperechogeniczny, jednorodny, o prawidłowym unaczynieniu w PD. Wzdłuż naczyń szyjnych nie stwierdzono cech adenopatii. Na zmianę bolą albo mam zatkane uszy. Ostatnio bardzo często boli mnie głowa. Mam uczucie jakby na prawe oko zachodziła mgła. Drapią mnie w gardle, szybko się męczę. Nie mogę mówić, ponieważ zatyka mnie w przełyku. Dodam, że bóle uszy trwają 2 lata. Hormony tarczycy dobre.

Raczej te objawy jakie Pani opisuje nie mają nic wspólnego ze stanem gruczołu tarczowego. Gruczoł tarczowy jest tylko w minimalnym stopniu powiększony i zawiera raczej guzki o łagodnej strukturze, też niezbyt duże. Oczywiście takie zmiany guzkowe w zakresie tarczycy wymagają dalszej diagnostyki (najlepiej biopsji cienkoigłowej z oceną cytologiczną). Oczywiście o tym wszystkim musi zadecydować prowadzący endokrynolog. Po takim badaniu endokrynolog wskaże dalszy sposób postępowania (nie wykluczone leczenie operacyjne). Objawy jakie Pani opisuje wskazują na problem natury laryngologicznej. Może to właśnie jakiś przewlekły stan zapalny w zakresie ucha, gardła, być może krtani. Musi Panią zbadać bezpośrednio laryngolog i zadecydować o dalszym sposobie postępowania.